شما اینجا هستید
اخبار IT » اولین مرحله رویداد اینوکا در دانشگاه شهرکرد برگزار شد

اولین مرحله رویداد اینوکا در دانشگاه شهرکرد برگزار شد ،اولین مرحله رویداد اینوکا با دعوت از ۲۰ ایده پرداز برتر و با حضور دکتر پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری استان، دکتر خوش سیر معاون پژوهشی دانشگاه شهرکرد،عبداله قاسمی مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان، مهندس میر احمدی معاون بسیج دانشجویی استان و برخی دیگر از مسئولان و اساتید دانشگاه و حضور پرشور علاقمندان، عصر روز دوشنبه مورخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۶ در سالن خیام دانشگاه شهرکرد برگزار گردید

به گزارش خبرگزاری چهارمحال آنلاین ، ۲۰ نفر از ایده پردازان ایده های خود را در اولین مرحله از رویداد اینوکا معرفی کردند. گفتنی است: «اینوکا» برگرفته از سه کلمه کلیدی «ایده» «نوآوری» و«کار آفرینی » است و با هدف ایجاد کارآفرینی موفق با دیدگاهی فراتر از استارت اپ ویکند و ایده شو برگزار می گردد. این رویداد با همت و خلاقیت حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه شهرکرد، بسیج دانشجویی استان و تیم های دانشجویی دانشگاه شهرکرد با محوریت های فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک، صنایع دستی و گردشگری و ایده آزاد، عصر روز دوشنبه مورخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۶ و با حضور پر شور علاقمندان در سالن خیام دانشکده فنی مهندسی دانشگاه شهرکرد برگزار گردید.

در این برنامه دکتر پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری استان، دکتر خوش سیر معاون پژوهشی دانشگاه شهرکرد، عبداله قاسمی مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان، مهندس میر احمدی معاون بسیج دانشجویی، دکتر حسین زاده معاونت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، مهندس صادقی معاون گردشگری استان و دیگر مسئولان و اساتید دانشگاه حضور داشتند. در این رویداد اینوکا، ۱۵۰ ایده به دبیرخانه این رویداد ارسال شده بود که پس از داوری، ۲۰ ایده برتر به مرحله اول که «مرحله ارائه ایده» می باشد، راه پیدا کردند.
در این مرحله از ایده پردازان دعوت به عمل آمد تا در مدت سه دقیقه ایده خود را معرفی نموده و از مزیت ها و قابلیت های آن صحبت کنند. داوران این مرحله دکتر ویشتاسب سلیمانیان، مهندس اعرابی و دکتر سلیمی بودند.
پس از جمع آوری آرای حضار و جمع بندی آرای داوران ۱۰ ایده برتر به مرحله بعد اینوکا راه پیدا خواهند نمود و به این افراد دو ماه فرصت داده می شود تا تیم آموزشی خود را تشکیل دهند و برای ارائه نهایی آماده گردند. مرحله دوم این رویداد در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.
دکتر خوش سیر، معاون پژوهشی دانشگاه شهرکرد ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این چنین رویدادهایی به سهم ۵/۱۸ درصدی دانش آموختگان دانشگاهی از آمار بیکاری کشور اشاره نمود و افزود: متاسفانه باور نادرستی در کشور ما حاکم است که مردم دانشگاه ها و دولت ها را مسئول ایجاد شغل می داند، درحالی که در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست. دانشگاه مسئولیت ایجاد شغل ندارد، اما مسئول است که دانشجویان را اشتغال پذیر بار بیاورد و این امر با آموزش مهارت های کار آفرینی در دانشگاه میسر می شود.
خوش سیر تصریح کرد: سال هاست که دانشگاه های سراسر دنیا از نسل اول خود که آموزش محور بوده اند و نسل دوم که پژوهش محور بوده اند به نسل سوم که دانشگاه های کار آفرین هستند تغییر رویکرد داده اند. وزرات علوم نیز در همین راستا برنامه های متنوعی را در دستور کار قرار داده است. وی خاطر نشان کرد: در دنیای امروزی با عناوین شغلی جدیدی هم چون توسعه دهندگان نرم افزارها، متخصصان رایانش ابری و دیجیتال مارکتینگ مواجه می شویم که این شغل ها حاصل رویکرد های اخیر و مبتنی بر نوآوری و ایده پردازی هستند. دانشگاه شهرکرد نیز در راستای ایده پروری دانشجویان، مرکز شتاب دهی و نوآوری را تاسیس نمود که چهارمین مرکز در بین دانشگاه های کشور می باشد. در این مرکز، ایده های خام پرورش داده می شوند، ایده پردازان حمایت مالی می شوند و فضای فیزیکی در اختیار آنها قرار داده می شود تا این ایده های خام پرورش داده شده و به مراکز رشد و نهایتا پارک علم و فناوری هدایت می شوند، تا جایی که به مرز تجاری سازی می رسند. وی تاکید کرد: ۱۳۰ ایده ای که در مرحله نخست اینوکا منتخب نشده اند شانس حضور در مرکز شتاب دهی و نوآوری دانشگاه شهرکرد و برخورداری از حمایت های این مرکز را دارند. این معاون پژوهشی دانشگاه در پایان افزود: امروزه در سراسر دنیا تولید ثروت از طریق علم، ارزشمند و حائز اهمیت است که برگزاری استارت اپ ها و ایده شوها و … در همین راستا گام برداشته اند. وی ادامه داد: رویداد های ایده محور با رویکرد خود اتکایی برگزار می شوند که در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی هستند و از طرفی این چنین رویداد هایی دانشگاه ها را به سمت دانشگاه کارآفرین و تولید کننده ثروت مبتنی بر دانش، سوق می دهد.

میراحمدی معاون بسیج دانشجویی استان نیز خاطر نشان کرد: بسیاری از مسائل روز دنیا با هزینه و تخصیص وقت کمتر با ایده شو ها و استارت آپ ها حل می شود و حتی بسیاری از کشورها، چالش های حکومتی خود را به دست جمع فکرها می سپارند و از بارش فکری ایده پردازان بهره می برند. وی تاکید کرد: هرچند ما به تازگی وارد این عرصه شده ایم اما علی رغم این تاخیر، موفقیت های چشم گیری نیز داشته ایم. وی در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت ایده پردازی، اظهار داشت: بسیاری از کمپانی های بزرگ و شرکت های تولید کننده از ایده شوها کار خود را آغاز نموده اند.
عناوین ایده های راه یافته به مرحله نخست اینوکا به شرح زیر می باشند:

 1. روکش صندلی یا صندلی حساس به پوزیشن های های نشستن نادرست
 2. لپس
 3. دادخواهی آنلاین
 4. تولید رنگ اتوموبیل با قابلیت تولید جریان الکتریکی (برق) به گونه ای که اتوموبیل به باتری نیازمند نباشد
 5. بازی تاریخ
 6. ماژیک پوکه ای
 7. رستوران هواپیمایی
 8. سینوهیل (بخور گیاهی متشکل از عصاره های هیدرو الکلی گیاهان)
 9. سیستم آبیاری هوشمند
 10. بریم گشت
 11. نگهدار کودک
 12. خیاط نت
 13. سامانه یکپارچه خدمات سلامت
 14. پلتفورم آبیاری گیاهان خانگی مبتنی بر اینترنت اشیا
 15. اپلیکیشن خانه کار
 16. پریز برق با محفظه تو کار شامل سیم سیار
 17. دستگاه کنترل مصرف گاز
 18. دستگاه تمیز کننده شیشه و پنجره دوطرفه
 19. سنسور سبقت
 20. استاد نت

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

چهارمحال و بختیاری | خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری