شما اینجا هستید
اجتماعی » بارش های امسال در چهارمحال و بختیاری ۵۲ درصد کاهش داشت

بارش های امسال در چهارمحال و بختیاری ۵۲ درصد کاهش داشت ،استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: بارش های امسال در استان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۲ درصد کاهش داشته است.به گزارش چهارمحال آنلاین به نقل از ایرنا، اقبال عباسی روز دوشنبه در شورای مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: براساس ارزیابی های بلند مدت ،این استان هفتمین استان خشک کشور است.وی از ممنوعه شدن ۸ دشت کشاورزی از مجمع ۱۱ دشت چهارمحال و بختیاری به خاطر خشکسالی های اخیر خبر داد و افزود: باید با جدی گرفتن مساله خشکسالی از بروز مشکلات در دیگر دشت ها و تالاب های استان جلوگیری شود.
عباسی تصریح کرد: مسئولان دستگاه های اجرایی مرتبط با خشکسالی در چهارمحال و بختیاری حمایت طرح های دیم کاری را در اولویت قرار داده و اعتبار لازم در این خصوص را تخصیص دهند.
وی یادآور شد: شناسایی نقاط بحرانی چهارمحال و بختیاری در مواجه با تامین آب، ذخیره سازی منابع آب در مناطق کوهستانی، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری و برنامه ریزی طرح های مدیریت مصرف در کوتاه مدت و بلند مدت از مهمترین اولویت های شورای هماهنگی مدیریت بحران استان است.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: فرهنگسازی برای سازگاری با تغییر اقلیم آب و هوایی موجود در جامعه مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی گفت: در آستانه سال نو و با توجه به افزایش میزان مصرف آب در روزهای پایانی سال ، مردم باید با مصرف صحیح منابع آبی موجود را به درستی مدیریت کنند.
عباسی تاکید کرد: مسئولان دستگاه های اجرایی چهارمحال و بختیاری به ویژه مدیران مرتبط با طرح های منابع آب باید اعتبار تخصیص یافته امسال را تا پایان سال مالی جذب و هزینه کنند.
وی افزود: استفاده از توان بالای سازمان های مردمنهاد می تواند مسئولان را در اجرای طرح های مرتبط با منابع آب یاری کند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: دشت خانمیرزا در شهرستان لردگان نیز اکنون جزو بحرانی ترین دشت های کشور به شمار می رود.
علی محمدی مقدم تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه اعتباری افزون بر ۴ هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای انجام طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در چهارمحال و بختیاری پیش بینی شده است.
وی از احداث ۷۳ بند خاکی در چهارمحال و بختیاری با ظرفیت افزون بر ۲۱ میلیون متر مکعب خبر داد و یادآور شد: این تعداد سد خاکی ظرفیت کنترل ۸۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب و ۱۷۰ هزار هکتار کنترل فرسایش خاک را دارد.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: میزان بارش ها در سال جاری ۱۵۲ میلمیتر بوده است در حالی که نیاز آبی استان بیش از ۴۱۲ میلیمتر بارش است.
شاهرخ پارسا اظهار کرد: ۳۴ درصد چهارمحال و بختیاری با خشکسالی بسیار شدید، ۵۶ درصد با خشکسالی شدید و ۱۰ درصد با خشکسالی متوسط مواجه است.
چهارمحال و بختیاری سرچشمه دو رودخانه مهم زاینده رود، کارون و بخشی از دز است که به دنبال خشکسالی های دهه اخیر با کاهش منابع آب، افت سفره های زیرزمینی و خشک شدن چشمه ها، قنات ها و چاه های آب مواجه شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

چهارمحال و بختیاری | خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!