شما اینجا هستید
اقتصادی » بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری باید دانش محور شود

بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری باید دانش محور شود ،استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: و کشاورزی ما اگر در حالت سنتی بماند و صنعتی نشود در عصر قدیم باقی می‌مانیم و افرادی که دانش و پول بیشتری دارند ما را به کار می‌گیرند بنابراین بخش کشاورزی ما باید دانش محور شد تا اقتصادمان رونق یابد.
به گزارش خبرگزاری چهارمحال آنلاین ، اقبال عباسی عصر امروز در آئین افتتاح طرح‌های کشاورزی استان اظهار داشت: جامعه امروز ما متفاوت شده و همه چیز به شمت مجازی شدن پیش می‌رود و کشاورزی ما اگر در حالت سنتی بماند و صنعتی نشود در عصر قدیم باقی می‌مانیم و افرادی که دانش و پول بیشتری دارند ما را به کار می‌گیرند بنابراین بخش کشاورزی ما باید دانش محور شد تا اقتصادمان رونق یابد.
وی با بیان اینکه مردم همه چشمشان برای معیشت و درآمد به جهادکشاورزی است، افزود: در جهادکشاورزی کارهای فراوانی انجام شده اما آیا کشاورزان، دامداران و مردم از این توان، راهنمایی و هنر مدیریتی ما بهره‌مند شده‌اند.
استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به سهم بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال بیان کرد: سال ۹۱ سهم اشتغال بخش کشاورزی در استان ۳۹ درصد، سال ۹۲ حدود ۱۶ درصد و در سال ۹۵ به ۱۸ درصد رسید و در بخش صنعت نیز اشتغال در سال ۹۱ حدود ۴۷ درصد، سال ۹۲ حدود ۴۳ درصد و در سال ۹۵ به ۳۹ درصد رسیده و در بخش خدمات نیز سال ۹۱ اشتغال ۱۲ درصد، سال ۹۲ حدود ۴۰درصد و در سال گذشته ۴۲ درصد بوده و این نشان دهنده آن است که اشتغال بخش کشاورزی به سمت خدمات در حال کوچ است.
عباسی خاطرنشان کرد: علت کوچ افراد از بخش کشاورزی به بخش خدمات عدم توجیه بخش کشاورزی است هرچند می‌توان خشکسالی، کم‌آبی و کم بودن بارش‌ها و مهاجرت و موانع دیگر را هم مقصر دانست اما شاید ما هم نتوانستیم درست این مشکلات را مدیریت کنیم.
وی با اشاره به تولیدات بادام در استان گفت: ۲۴ هزار تن بادام در استان تولید می‌شود که ۱۵ هزار تن آن صادر می‌شود که ۵ هزار تن آن به صورت مغز شده صادر می‌شود و به طور متوسط ۲۵۰ میلیاد تومان سود برای صادر کنندگان دارد اما در استان‌های دیگر بادام ما را با بسته‌بندی بهتر به دبی صادر می‌کنند و سود بیشتری می‌برند، چرا ما نباید خودمان این بسته‌بندی را انجام دهیم.
استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: پس با توجه به اینکه بخش کشاورزی و زراعت ما توجیه ندارد باید فراوری و صنایع تکمیلی و وزنجیر تولید ما تکمیل شود و اگر تکمیل نشود بخش کشاورزی ما با همان سیکل قدیم ادامه می‌یابد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

چهارمحال و بختیاری | خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری