شما اینجا هستید
اجتماعی » تجربه يک لذت نوستالژي در بو‌م‌گردي

تجربه يک لذت نوستالژي در بو‌م‌گردي ،اقامتگاه بوم‌گردي يا همان گردشگري روستايي مکاني جذاب براي کسب تجربه‌هاي نو و نوستالژي است که مي‌تواند گردشگران را به استان چهارمحال و بختياري بکشاند.
به گزارش چهارمحال آنلاین به نقل از بام ايران خبر؛ بوم گردي يا همان گردشگري روستايي شکلي جديد از صنعت گردشگري رواج يافته در کشورمان است که در آن افراد به جاي حضور در هتل‌ها و اماکن شلوغ و پرازدحام راهي مناطقي بکر و دورافتاده مي‌شوند تا به دور از هياهوي زندگي روزمره دمي و ساعتي، شايد هم روزي و هفته‌اي را در آرامش برآمده از اين ويژگي ناب سپري کنند.
به معناي دقيق‌تر گردشگران بوم‌گرد به روستاها مي‌روند تا همانند آن‌ها زندگي کنند، مانند آن‌ها غذاي محلي بخورند، مانند آن‌ها به طبيعت بروند تا لذت‌هاي يک زندگي ساده و صميمي روستايي را تجربه کرده و از آن بهرمند شوند.
استان چهارمحال و بختياري با مزيت‌هاي نسبي در حوزه گردشگري همچون روستاها و شهرهاي بکر و زيبا در حوزه بوم‌گردي از مناطق منحصربه‌فرد ايران محسوب مي‌شود که تمرکز و توجه به آن مي‌تواند کليد حل بسياري از مشکلات و کاستي‌ها را در بحث توسعه و رونق اقتصاد روستا فراهم آورد.
از ديگرسو، بوم گردي هزينه اندکي مي‌خواهد و به‌عنوان يکي از شاخه‌هاي جديد راه‌اندازي شده در کشور نياز به سرمايه و احداث بناها و ساختمان‌هاي شيک و بزرگ ندارد و خاصيت و خصوصيت اصلي آن استفاده از سبک زندگي و زيست مردم روستاها با همان شيوه‌هاي قديمي و سنتي است.
شايد اجراي درست اين طرح بتواند گردشگري را از اتهاماتي مانند تخريب به فرهنگ و طبيعت و محيط زيست مبرا کند و شيوه‌اي از گردشگري را اجرا کند که هم بتواند به نيازهاي گردشگران پاسخ دهد و هم با حفظ ويژگي هاي سنتي و بومي، اقتصادي جديد و پايدار بدون صرف هزينه هنگفت در بخش صنعت و تغيير کاربري زمين رقم بزند.
با سختي کار به اينجا رسيده‌ام و علاقه و پشتکار اجبارم مي‌کند کاري را که شروع کرده‌ام تا پايان بتوانم ادامه دهم
مسلم قرباني موسس و مدير دهکده سنتي توريستي اقامتي هزار چشمه هفشجان در گفت‌وگو با خبرنگار بام ايران خبر اظهار کرد: اولين جرقه‌اي که باعث شد اين بوم گردي را راه‌اندازي کنم شغل هفشجاني‌ها بود که به خاطر آن مجبور بودن به دور از خانواده کار کنند.

بوم‌گردي زمين‌ساز اشتغال جوانان
وي با اشاره به اينکه در اين بوم‌گردي جوان‌هاي بسياري مي‌توانند کار و فعاليت داشته باشند تصريح کرد: جوان‌هاي سالم با انرژي بالا و با تمام توان مي‌توانند در اين بوم‌گردي کار کنند، ديگر رنج دوري از خانواده را نکشند و انرژي خود را در غربت صرف نکنند.
وي با بيان اينکه دوري از خانواده براي مردان يک معظل بود بيان داشت: اين بوم‌گردي فرصتي شد که حداقل ۵۰ نفر از جوانان اين شهر بتوانند در آن کار کنند و براي درآوردن نان به غربت نروند.
قرباني با اذعان بر اينکه در حال حاضر در اين بوم گردي ۱۱ نفر مشغول به کار هستند بيان داشت: با رشد و توسعه اين مکان تا مرز ۵۰ نفر اشتغال‌زايي به همراه خواهد داشت و موجب رشد و توسعه شهر نيز مي‌شود.
وي با اشاره به اينکه احداث اين بوم‌گردي براي اقتصاد شهر هفشجان نيز موثر است بيان داشت: خريدهاي روزانه ما براي طبخ غذا در اين بوم‌گردي از داخل شهر مي‌تواند کمکي به اقتصاد شهر نيز بکند.
قرباني با بيان اينکه افرادي که به اين مکان مي‌آيند به دنبال خوبي‌ها، صداقت و پاکي‌ها هستند اذعان داشت: افرادي که به اين بوم گردي پا مي گذارند گذشته‌هاي خود را مي‌توانند احياء کنند و تجديد خاطره اشته باشند.
اين مکان يک معضل بود که توانستم معظل را به فرصت تبديل کنم/مسئولين تنها ايده ندهند کمک هم بکنند
موسس و مدير دهکده سنتي توريستي اقامتي هزارچشمه هفشجان با بيان اينکه اين مکان از جهات مختلف در گذشته براي شهر يک معظل بود عنوان کرد: متاسفانه در گذشته اين مکان محل دفن زباله‌ها بوده و چهره بسيار زشتي را به اين منطقه داده که با طرح و برنامه‌اي که براي آن ريختم اينجا را از معضل به فرصت تبديل کردم.
قرباني ادامه داد: ما با احداث اين بوم‌گردي توانستيم محيط زيست را احيا و به توسعه فضاي سبز نيز کمک کنيم.
وي با بيان اينکه هفشجان داراي ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي زيادي است عنوان کرد: اين شهر پتانسيل و ظرفيت‌هاي زيادي دارد که متاسفانه به آن توجه نشده است و نيازمند حمايت مسئولين است.
قرباني با تاکيد بر اينکه هدف و پشتکار ما بالا است بيان داشت: اگر اين هدف و پشتکار نبود قطعا کاري را نمي‌توانستم از پيش ببرم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

چهارمحال و بختیاری | خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!