شما اینجا هستید
اخبار IT » جاي خالي محتواي جذاب و اثرگذار در رسانه ها

جاي خالي محتواي جذاب و اثرگذار در رسانه ها ،کارشناس مسائل اجتماعي گفت: انسانها امروزه در مواجهه با هزاران هزار پيام و محتوايي قرار گرفته اند که هرروز از طريق انواع رسانه ها به آنها مخابره مي شود و در ميان يورش سيل آساي داده هايي که فرصت پردازش و تحليل آنها وجود ندارد به موجوداتي بي دفاع و آسيب پذير مبدل گشته اند
به گزارش چهارمحال آنلاین مهرداد حسین زاده کارشناس آموزش خانواده و فضاي مجازي در گفت و گو با خبرنگار زنگ خبر؛ در عصر حاضر که به عصر ارتباطات و اطلاعات معروف است، مهم ترين ابزار فعاليت هاي فرهنگي رسانه هاي جمعي هستند که نقش آنها در ترويج يا پيشگيري از جرم مورد توجه کارشناسان قرار دارد.
وي بيان داشت: انسان‌ها امروزه در مواجهه با هزاران هزار پيام و محتوا قرار گرفته اند که هر روز از طريق انواع رسانه ها به آنها مخابره مي شود و در ميان يورش سيل آساي داده هايي که فرصت پردازش و تحليل آنها وجود ندارد به موجوداتي بي دفاع و آسيب پذير مبدل گشته اند.
نقش ابزارهاي رسانه اي و ارتباطي نوين
حسین زاده افزود: آنچه در اين ميان بسيار مهم به نظر مي رسد نقش و تأثير رسانه ها بر سبک زندگي و نوع نگرش مخاطبان است؛ پيوست هاي فرهنگي هريک از پيام هاي مخابره شده توسط اين رسانه ها چنان بي حد و مرز است که امروزه فرهنگ جوامع، خاصه جوامع جهان سوم و در حال توسعه، متأثر از اين پيام هاي هدفمند گشته و دستخوش تحولات اساسي است، چنانکه ميزان نقش پذيري افراد از مفاهيم اين رسانه بيش از ساير ابزارهاي تربيتي مي باشد.
وي گفت: در چنين وضعيتي نقش رسانه ها در گسترش و يا پيش گيري از جرم و جنايت غيرقابل کتمان به نظر مي رسد و بررسي اين نقش و چگونگي برخورد با آن از ضروريات مطالعات جنايي و فرهنگي است.
رسانه هاي جمعي و تغيير نگرش، رفتار و سبک زندگي انسان‌ها
وي افزود: مطالعات انجام شده و مشاهدات عيني حاکي از آن است که رسانه هاي جمعي تأثير بسزايي که تغيير نگرش، رفتار و سبک زندگي انسانها داشته اند، به گونه اي که امروزه در بسياري از جرايم ارتکابي توسط شهروندان به نوعي ريشه در اين تغيير ها دارد.
اين کارشناس مسائل اجتماعي گفت: رسانه ها با انعکاس اخبار مربوط به پديده هاي جنايي نه تنها نگرش خاصي را به مخاطبان القاء کرده، بينش هاي مردم را تحت تأثير قرار مي دهند (گيدنز، ۱۳۷۳،۸۷) بلکه چگونگي داوري و قضاوت آنها را درباره جرم و نظام عدالت کيفري را سازمان مي دهند.
حسین زاده با بيان اينکه مي توان ادعا کند که بخش عمده اي از برداشت ما از جرم و عدالت محصول تأثير رسانه هاست گفت: به طور کلي رسانه ها از زمان پيدايش تاکنون مفاهيم و انگاره هاي خود را در قالب خوب در برابر بد، زشت در مقابل زيبا، قهرمان در برابر شرور به مخاطب نشان داده اند.
وي مطرح کرد :جرم و عدالت نيز به خوبي در اين گونه قالب هاي اطلاع رساني رسانه اي قرار مي گيرند و همواره سياست ها و حکامش و جهت گيري اصلي رسانه و برنامه هاي تلوزيوني و… است.
اين کارشناس مسائل اجتماعي گفت: بدين ترتيب رسانه ها از يک سو توانايي تشديد احساس ناامني، ترويج بزهکاري و تشويق افراد و مستعد ارتکاب جرم را دارند و از سوي ديگر با ايفاي نقش اطلاع رساني مسئولانه و ترويج الگوهاي زندگي سالم مي توانند در کاهش وقوع جرم و تأمين احساس امنيت مؤثر باشند.
گسترش ارتباطات نامتعارف ميان جوانان
وي تصريح کرد: فضاي مجازي مجموعه متنوعي از ابزارهاي ارتباطي را در اختيار افراد قرار مي دهد، اين ابزارها قابليت استفاده ي غيرمتعارف و غيراخلاقي را نيز به کاربران مي دهد، برخي کاربران با استفاده نامتعارف و ايجاد روابط پنهان در اينترنت بنيان خانواده ها را متزلل مي کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

چهارمحال و بختیاری | خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!