شما اینجا هستید
اجتماعی » مرکز چهارمحال و بختیاری باید در تراز همه اقوام استان باشد

مرکز چهارمحال و بختیاری باید در تراز همه اقوام استان باشد ،نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد تاکید کرد: روز شهرکرد روز بزرگداشت همه فرهنگها و آداب و رسوم و گویشهاست که به این شهر تعلق خاطر دارند و باید مرکز استان در تراز همه اقوام ساکن در استان باشد.حجت الاسلام محمد علی نکونام دوشنبه شب در همایش روز شهرکرد افزود: بزرگداشت هر شهر دارای اهدافی است که اگر مدنظر قرار نگیرد و در جهت رسیدن و درک آن اهداف برنامه ریزی لازم صورت نگیرد حرکتی ناتمام است که به فراموشی سپردن خواهد شد.وی تصریح کرد: در این همایش ها به طور معمول با نگاهی به گذشته ، حال و آینده ، تجزیه و تحلیلها در معرض افکار عمومی قرار می گیرد که باید مراقب بود که از افراط و تفریط و زیاده گوئی و کم گوئی و اغراق پرهیز کرد.به گفته وی، زیبایی های گذشتگان بالندگی امروز و آیندگان است اما نازیبایی گذشته به خودشان مربوط است کسی پاسخگوی رفتار گذشتگان نیست.
وی با بیان اینکه در نگارش تاریخ قلم منصف، بیان حقگو و نگاه واقع بین مهم است تاکید کرد: باید در نگارش تاریخ به گونه ای اقدام شود که نسل های مختلف با واقعیت های گذشته آشنا باشند.
نکونام تاکید کرد: همایش روز شهرکرد روز بزرگداشت همه فرهنگها و آداب و رسوم و گویشهای استان است که به این شهر تعلق خاطر دارند و باید مرکز استانی در تراز اقوام بالنده لر و ترک و فارس باشد.
به گفته وی، در چنین شرائطی نباید این شهر را با شاخصه های گذشته سنجش کرد و این شهر دیگر موقعیت گذشته را ندارد بلکه ویژگی تازه تری دارد.
وی اظهار کرد: شهرکرد مانند گذشته دهکرد نیست چرا که امروز مرکز یک استان یک میلیون نفری است و همه فرهنگها و آداب و رسوم و گویشها در آن جا دارند و انتظار است که همه برای رشد همه جانبه استان به هم پیوند خورده و یکدل و یک زبان باشند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد گفت: این استان و شهرکرد محل رشد مردان بزرگ و قهرمانان از جمله دو هزار و ۴۰۰ شهید است.
به گفته وی، طراحی مبلمان مرکز استان باید به گونه ای باشد که هویت دینی و اسلامی به خود بگیرد.
همایش روز شهرکرد(دهکرد) مرکز چهارمحال و بختیاری دوشنبه شب به میزبانی شورای اسلامی و شهرداری شهرکرد در مجتمع فرهنگی لاله برگزار شد.
چهارمحال و بختیاری دارای ۹ شهرستان با بیش از ۹۴۰هزار نفر جمعیت است که مرکز این استان شهرکرد در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریاست و در گذشته با نام دهکرد شناخته می شد.

همایش روز شهرکرد (دهکرد) مرکز چهارمحال و بختیاری دوشنبه شب به میزبانی شورای اسلامی و شهرداری شهرکرد در مجتمع فرهنگی لاله این شهر برگزار شد.
چهارمحال و بختیاری دارای ۹ شهرستان با بیش از ۹۴۰ هزار نفر جمعیت است که مرکز این استان شهرکرد در ارتفاع بیش از ۲ هزار متر از سطح دریا قرار دارد و در گذشته با نام دهکرد شناخته می شد.
نماینده شهرستان های شهرکرد، سامان و بن در مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: شهرکرد به عنوان مرکز استان باید در شان این استان باشد.
اردشیر نوریان با بیان اینکه این شهر و استان شهیدان بزرگواری را تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده است، افزود: این شهر دارای مفاخر و مشاهیر بزرگی بوده که برای معرفی این مشاهیر باید یک حرکت بزرگ انجام شود.
وی تصریح کرد: در خدمت به مردم باید رقابت کرد و باید در کنار همدیگر برای آبادانی و سربلندی استان گام برداشت.
نوریان اظهار کرد: این همایش ها باید یادآور رشادت ها و زندگی بزرگان باشد و در گذشته نیز این استان و شهرکرد روحانیت بزرگواری چون آیت الله دهکردی را داشته است.
به گفته وی، در این استان بختیاری، ترک و دهکردی و دیگر اقوام در کنار یکدیگر همواره برای توسعه استان گام برداشته اند و این روند نیز تداوم خواهد داشت.
عضو شورای اسلامی شهرکرد نیز گفت: مرکز شهرکرد شناسی به صورت دائمی در شهرداری شهرکرد ایجاد می شود که به صورت علمی درباره این شهر تحقیقات خود را ادامه خواهد داد.
فرهاد رئیسی دهکردی افزود: مرکز شهرکرد ‌شناسی موسسه‌ای فرهنگی، پژوهشی وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری است که در نظر دارد با همکاری دیگر موسسات فرهنگی، اجتماعی و بین‌المللی فعالیت کند.
وی اهداف این مرکز را ایجاد فضای مناسب برای مطالعه و تحقیق علاقه‌ مندان به مباحث شهرکرد شناسی، هدایت و حمایت از پژوهش‌های علمی در راستای شناخت جایگاه شهرکرد در پهنه فرهنگی ایران اسلامی، تلاش در شناساندن برجستگی‌های فرهنگی و مدنی شهرکرد، ارتقای سطح آگاهی شهروندان از پیشینه تاریخی، وضعیت کنونی و برنامه‌های آینده شهر شهرکرد عنوان کرد.
به گفته وی، مرکز شهرکرد شناسی وظیفه تعیین اولویت‌های تحقیق، تهیه فهرستی از عناوین مهم پژوهشی و پیشنهاد آن به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، تهیه و تدوین طرح‌های تحقیقاتی درباره موضوعات مختلف مربوط به شهرکرد، تاسیس و توسعه کتابخانه تخصصی و تهیه منابع شفاهی، برپایی نمایشگاه‌های دائمی و مقطعی برپایی همایش‌ها و نشست‌های علمی ـ کاربردی در رابطه مرکز استان عنوان کرد.
نورالله غلامیان شهردار شهرکرد نیز گفت: براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد ۳۱ اردیبهشت ماه به عنوان روز شهرکرد نامگذاری شده است.
در این همایش جمعی از محققان مقالات خود را پیرامون شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری ارائه کردند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

چهارمحال و بختیاری | خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!