شما اینجا هستید
اجتماعی » نگرانی باغداران چهارمحال و بختیاری از نبود صنایع تبدیلی

نگرانی باغداران چهارمحال و بختیاری از نبود صنایع تبدیلی ،هرساله با شروع فصل برداشت میوه های سردرختی از جمله؛ هلو، زردآلو و آلبالو، باغداران چهارمحال و بختیاری را به دلیل نبود صنایع تبدلی و فاسد شدن این محصولات نگران می کند.از اوایل تیرماه هر سال برداشت میوه های سردرختی از سطح باغات استان آغاز می شود، اما نبود صنایع تبدیلی و هزینه های بالای سردخانه ها، سوء استفاده دلالان و سودجویان را بدنبال داشته و دارد.
استان چهارمحال و بختیاری با سطح زیرکشت ۳۸ هزارهکتار اراضی باغی و تولید سالیانه بیش از ۱۸۲هزار تن محصول سردرختی، قطب تولید این میوه هاست.مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی چهارمحال وبختیاری دراین باره می‌ گوید: این استان دارای ظرفیت‌های بالای کشاورزی است و سالانه با بیش از۳۰ هزار میلیارد ریال درآمد، تنها سه درصد ارزش افزوده کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.
ابراهیم شیرانی افزود: با توجه به آب‌ وهوای چهار فصل چهارمحال وبختیاری در بخش کشاورزی، مناسب‌ ترین و بهترین گزینه برای ایجاد اشتغال پایدار و رسیدن به توسعه همه ‌جانبه، استفاده صحیح از این ظرفیت است.
نبود صنایع تبدیلی در محل تولید محصولات سبب عرضه آنها به صورت تازه‌ خوری می‌شود، به طوری که در یک برهه با انباشت در برداشت این میوه روبه ‌رو می شویم و همین امر سبب افت قیمت محصول و زیان باغداران می ‌شود.
شیرانی، نوسان قیمت نهاده‌ های کشاورزی، عدم استمهال وام‌های کشاورزان و کمبود نقدینگی را از دیگر مشکلات باغداران عنوان می ‌کند.
وی توضیح داد: در بیشتر مواقع باغداران به علت نگرانی از کاهش قیمت، محصول خود را به صورت عمده به فروش می‌رسانند و گاه نیز از ترس ضرر و زیان محصول خود را سه ماه قبل از به بار نشستن پیش فروش می‌کنند و در واقع سود باغداران به نفع دلالان تمام می‌شود.
وی توضیح داد: نبود برنامه ‌ریزی برای حمایت از تولید، بسته ‌بندی نامناسب محصول، منطقی نبودن قیمت‌ها با توجه به هزینه تولید از جمله دل ‌مشغولی‌ های باغداران است.
وی با بیان اینکه به دلیل نبود ‌بسته ‌بندی محصولات قیمت ‌گذاری آنها نیز شفاف نیست، می‌ گوید: این امر سبب شده که دلالان سوء استفاده کنند و میوه را با کمترین قیمت از باغدار خریداری کنند و مغازه ‌داران نیز با بالاترین قیمت به فروش برسانند.
شیرانی گفت: راه اندازی صنایع تبدیلی نیازمند همت بخش خصوصی است، زیرا وجود صنایع تبدیلی در کنار محصولات کشاورزی و باغی مانع از خروج فله‌ای محصولات شده و در نتیجه سود قابل توجهی را نصیب کشاورزان می‌ کند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال وبختیاری نیز با اشاره به ضرورت در احداث واحدهای فرآوری محصولات باغی عنوان کرد: این منطقه به عنوان قطب بزرگ کشاورزی کشور، یکی از استان های برتر در تولید محصولات باغی و کشاورزی است.
حمیدرضا دانش تاکید کرد: یکی از کمبودهای مهم در این استان نبود صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات باغی و کشاورزی است.
وی گفت: وجود صنایع تبدیلی و فرآوری موجب کاهش ضایعات میوه می شود و تولید محصولات فرآوری شده از محصولات باغی و کشاورزی در این استان یکی از ظرفیت های مهم به شمار می رود که باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی در ادامه گفت: ایجاد صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته ‌بندی در داخل استان برای ایجاد ارزش افزوده محصولات کشاورزی یک امر ضروری است.
دانش بیان کرد: ایجاد و توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی با توجه به ارتباط مستمر با بخش کشاورزی و دارا بودن امکانات و قابلیت های موجود در این استان، نقش موثری در توسعه منطقه ایفا می کند.
وی ادامه داد: بخش کشاورزی در این استان با مشکلاتی مانند نبود ارزیابی مناسب، کاهش قیمت محصولات کشاورزی، پایین بودن درآمد بخش کشاورزی روبه رو است.
وی بیان کرد: ایجاد و توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی در این استان به علت استعداد بالای کشاورزی، نزدیکی به بازارهای مصرف از جمله اصفهان و خوزستان و وجود نیروهای متخصص و غیرمتخصص، می تواند ضمن حل مشکلات بخش کشاورزی، راه رسیدن به توسعه را هموار کند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: هم اکنون شهرستان سامان یکی از مستعدترین نقاط استان برای توسعه صنایع فرآوری و تبدیلی به شمار می رود که این منطقه مهمترین مرکز تولید محصولات باغی منطقه می باشد.
وی کسب رتبه نخست این استان در تولید محصول بادام در کشور برای ۱۰ سال متوالی را یادآور شد و گفت: این استان با تولید سالانه بیش از ۲۴ هزار تن انواع مختلف بادام که بخش عمده ای از رقم ‘مامایی’ آن به کشور هند صادر می شود.
وی از نبود صنایع تبدلی برای فرآوری محصول بادام استان در منطقه ابراز تاسف کرد و افزود: بدلیل نبود امکانات و تجهیزات بسته بندی تاجران و دالان با خرید بادام استان بیشرین سود را از تولید این محصول کسب می کنند.
سالانه در چهارمحال وبختیاری بیش از ۱٫۵ میلیون تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می شود، سطح زیر کشت استان ۲۷۰ هزار هکتار با ۶۶ هزار بهره بردار است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

چهارمحال و بختیاری | خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!