شما اینجا هستید
سیاسی » هر تحول و انقلابی نیازمند نقد از درون است

هر تحول و انقلابی نیازمند نقد از درون است ،معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هرحرکت، تحول و انقلابی در جامعه را نیازمند نقد از درون دانست.به گزارش چهارمحال آنلاین ، غلامرضا غفاری روز دوشنبه در جشن انقلاب ویژه دانشگاهیان در دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: ما معتقدیم که دانشگاهیان نقش بی بدیلی در تحولات کشور بخصوص در انقلاب اسلامی ایران داشته اند و به عنوان سرمایه و مجموعه ای که همواره بر مبنای عقلانیت و هوشیاری عمل کرده اند، مطرح هستند.
وی افزود: البته نباید از این نکته غافل شد که نقد بخصوص از سوی دانشگاهیان و در دانشگاه ها از الزامات هر تحولی است.
وی ادامه داد: زمانی که صحبت از تحولات به میان می آید، بنا بر اصول جامعه شناسی باید هر دهه را بر مبنای شرایط و وضعیت همان دهه تحلیل و تبیین کرد و نواقص موجود را برای بهتر شدن وضعیت و ارائه راهکار به نقد کشاند.
غفاری بیان کرد: مبحثی که امروزه با عنوان دانشگاه های نسل چهارم در دنیا مطرح است علاوه بر انجام امور علمی، پژوهشی و آموزشی بر رسالت اجتماعی بودن فعالیت های دانشگاهی تاکید فراوان دارد.
معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: از دانشگاه های نسل چهارم انتظار می رود نسبت به محیط پیرامون خود احساس مسئولیت داشته و همچنان که قائل به حقوق شهروندی هستند، به وظایف و مسئولیت هایی که یک شهروند در جامعه دارد نیز متعهد باشند.
وی ادامه داد: امروزه تربیت نیروی انسانی آموزش دیده به عنوان تنها کار ویژه و رسالت دانشگاه ها مطرح نیست، بلکه تربیت نیروهای متخصص، مطالبه گر، ناقد و مسئول توسط این نهادهای علمی، فرهنگی و اجتماعی در فرآیند توسعه جوامع مورد توجه است.
غفاری با نقد برخی نگرش های نادرست اجتماعی بخصوص از سوی دانشجویان که دولت را عامل بسیاری از مشکلات می خوانند، اظهار کرد: اگر دانشجو خود را به عنوان یک شهروند و عنصری تاثیرگذار در جامعه باور دارد، باید پیش از مقصر جلوه دادن دولت و نظام، به دنبال ارائه راهکار و یافتن راهی برای حل مشکلات جامعه باشد.
وی در ادامه از انقلاب اسلامی با عنوان ماندگار و پایدارترین تحول در جامعه ایرانی نام برد و افزود: این بقا نشان از عظمت و دستاوردهای این انقلاب دارد.
غفاری با بیان اینکه هر تحولی علاوه بر دستاورد، کاستی هایی را نیز به همراه دارد، تصریح کرد: هر انقلابی بواسطه آرمان های بلند و در کلیت قابل احترام است، اما طبیعی است که در روند تحول با کاستی و مشکلاتی مواجه می شود.
وی تاکید کرد: از این رو هر تحول در این زمینه نیازمند بازنگری های هوشیارانه است.
غفاری با تاکید بر اینکه در مقایسه دستاوردهای انقلاب نسبت به ۴۰ سال گذشته باید با دقت بیشتری عمل کرد، ادامه داد: با وجود دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی اما نباید از این نکته غافل شد که با توجه به زمان و شرایط ، دستاوردهای بیشتری از این انقلاب انتظار می رفت.
وی پرهیز از افراط و تفریط و تبیین واقع گرایانه انقلاب، شناسایی کاستی ها و ارائه راهکارهای مناسب را از عوامل موثر در تداوم هر تحول و انقلاب خواند.
معاون فرهنگی، اجتماعی دانشگاه شهرکرد نیز در این آیین اظهار کرد: در قرن اخیر انقلاب های بزرگی در جهان بوقوع پیوسته است، اما آنچه انقلاب اسلامی ایران را از دیگر انقلاب ها متمایز کرده، وجهه اسلامی و دینی بودن آن است.
حمیدرضا عزیزی در ادامه رسیدن به هدف نهایی این انقلاب را پایبندی به آرمانهای بالنده آن عنوان کرد.
به گزارش چهارمحال آنلاین، جشن انقلاب با حضور دانشجویان دانشگاه شهرکرد در آستانه ۴۰ سالگی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برگزار شد.
غلامرضا غفاری روز دوشنبه در حاشیه جشن انقلاب ویژه دانشگاهیان دانشگاه شهرکرد در گفت و گو با خبرنگاران در شهرکرد، درباره اقدامات این وزارتخانه در دولت دوازدهم اظهار کرد: این وزارتخانه در صدد فعال سازی دفاتر دانشگاه و جامعه برای ایجاد بسترهای فکری، ایجاد تعامل و ارتباط بین دانشجویان و مسئولان شهرها، شناسایی مشکلات موجود جامعه و ارائه راهکارهای مناسب برای حل این مشکلات است.
وی ادامه داد: این دفاتر در گذشته با عنوان دفاتر فکر مطرح بوده و در دانشگاه های بزرگ فعالیت داشتند.
غفاری ایجاد بستر و زمینه ای برای مشارکت بیشتر دانشجویان در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را از دیگر برنامه های وزارت علوم در حوزه اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد.
وی دلیل کم رنگ شدن فعالیت های سیاسی و تشکلاتی در دانشگاه ها، با مطلوب ارزیابی کردن فعالیت دانشجویان در دانشگاه ها افزود: حضور سیاسی و فرهنگی دانشجویان به طور عمده در مواقع خاص نظیر انتخابات مشهود است که البته انتظار می رود فعال تر از گذشته وارد میدان فعالیت های اجتماعی و فرهنگی شوند.
به گفته معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم، هم اینک ۹ هزار و ۵۰۰ انجمن علمی، پنج هزار کانون و سه هزار و ۴۰۰ تشکل در دانشگاه های کشور فعالیت دارند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

چهارمحال و بختیاری | خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری