رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به دستورالعمل‌ ابلاغی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، آیین‌های سوگواری ماه محرم بایستی در فضای باز و در حالت ایستاده برگزار شود.

مجید شیرانی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار چهارمحال آنلاین با اشاره به ابلاغ دستورالعمل‌ و ضوابط برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم و صفر از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: حرکت در بین دسته‌های عزاداری ممنوع است و عزاداران حسینی باید به صورت ساکن در محل و در فضای باز و با خودداری از هرگونه نواختن طبل و زنجیر و سنج‌زنی آیین‌های ویژه ماه محرم و صفر را به جا آورند.

وی ادامه داد: عزاداری‌ها باید با استفاده همگانی از ماسک و رعایت فاصله ۲ متری بین شرکت‌کنندگان و حداکثر به مدت ۲ساعت برگزار شود.

شیرانی با بیان اینکه توزیع نذورات و پذیرایی در عزاداری‌ها ممنوع است، تصریح کرد: توصیه می‌شود نذورات در قالب طرح کمک‌های مومنانه ادا شود. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری افزود: با تشکیل ستاد استانی مقابله با کرونا جزییات برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم تشریح و اطلاع‌رسانی می‌شود.

به گفته شیرانی،مسئولیت اجرای مراسم سوگواری ماه محرم به سازمان تبلیغات اسلامی و نظارت بر آن به دانشگاه‌ علوم پزشکی واگذار شده است.

وی با تاکید بر اینکه شکوه ماه محرم امسال در فضایی متفاوت از سال‌های گذشته به نمایش گذاشته خواهد شد، اظهار داشت: با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا عزاداری‌های امسال محدود می‌شود، اما با سیاه‌پوش کردن فضای شهرها و روستاها می‌توان فضای شکوه محرم را تداعی کرد.

شیرانی، با بیان اینکه حفظ سلامتی مردم در پروتکل‌ها دیده شده است، افزود: بی‌شک افراد دغدغه‌مند و پیرو مکتب حسینی در اجرای صحیح این پروتکل‌ها مسئولان را یاری می‌دهند.

چهارمحال و بختیاری بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا در وضعیت هشدار قرار دارد.

ویروس کرونا که باعث بروز کووید  ۱۹ شده، بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

پایگاه خبری تحلیلی چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.