شما اینجا هستید
اجتماعی » اجرای طرح های آبخیزداری راهکاری برای احیای دشت شهرکرد

اجرای طرح های آبخیزداری راهکاری برای احیای دشت شهرکرد

دشت شهرکرد به عنوان یکی از کانونهای ریزگردها و گرد و غبار داخلی با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری احیا می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری با اعلام این مطلب گفت: در این طرح مرغزار شهرکرد به عنوان یکی از دشت های بحرانی و ممنوعه استان با اجرای طرح تغذیه سفره های زیرزمینی و با استفاده از رواناب های حاصل از بارندگی احیا می شود.
علی محمدی مقدم روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار چهارمحال آنلاین ، افزود: مراحل اولیه اجرای این طرح از جمله مطالعات و تدوین برنامه اجرایی شده که با انجام مرحله تست نفوذپذیری و مکان سنجی سایت از اواسط دی ماه با برگزاری مناقصه اجرایی می شود.
به گفته وی، این طرح آبخیزداری با هماهنگی منابع طبیعی و آبخیزداری، آب منطقه ای، مدیریت بحران و فرمانداری شهرکرد اجرایی می شود.
محمدی مقدم افزود: در این طرح آب های سطحی و بارش ها، به سمت دشت شهرکرد هدایت می شود.
وی هزینه این طرح را بیش از ۲ میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: این طرح یکی از مهمترین طرح های حوزه آبخیزداری است که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین اعتبار می شود.
وی گفت: امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در استان از محل صندوق توسعه ملی ۲۲۷ میلیارد ریال اختصاص یافته که با این اعتبار ۱۴۹ پروژه در استان درحال اجراست.
وی افزود: با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری سالانه بیش از ۲۰۰میلیون مترمکعب آب ذخیره خواهد شد.
دشت شهرکرد در جنوب شهرکرد با حدود ۹۱۶ هکتار مساحت است.
سیدهاشم فاطمی، حجم رواناب های دشت شهرکرد را ۷ میلیون مترمکعب برآورد کرد و گفت: با اجرای این طرح می توان ۶ میلیون مترمکعب آب را جذب کرد.
دشت شهرکرد یکی از ۱۱ دشت چهارمحال وبختیاری است که با وقوع خشکسالی ۱۰ ساله در استان و کاهش شدید سطح ایستایی به یکی از دشت هایی ممنوعه بحرانی و مهمترین کانون ریزگرد استان تبدیل شده است.
آخرین گزارش ها از افت ۲۶ متری سطح آب های زیرزمینی در دشت شهرکرد و وقوع بیش از نیم متری فرونشست زمین در این منطقه حکایت دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!