شما اینجا هستید
اجتماعی » اجرای قانون حمایت از صنایع دستی شعار سال را محقق می کند

اجرای قانون حمایت از صنایع دستی شعار سال را محقق می کند ،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: اجرای قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی بخشی از اهداف شعار امسال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی را محقق خواهد کرد.بهمن عسگری سوادجانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار چهارمحال آنلاین ،تاکید کرد: صنایع دستی ایرانی به عنوان مجموعه ای از صنایع هنری و سنتی با رعایت ضوابط شرعی و قانونی همراه با محوریت خلاقیت، ذوق و زیبایی شناسی، با بهره گیری از مواد اولیه قابل دسترس به صورت فردی یا گروهی تولید می شود.وی افزود: رشته های فرش دستباف و صنایع دستی شامل نساجی سنتی، بافته های داری و غیرداری، پوشاک سنتی، کاشی سنتی، سفال و سرامیک، چرم، هنرهای سنتی وابسته به معماری، انواع صنایع دستی فلزی، چوبی، حصیری، دریایی، استخوان، رودوزهای سنتی، آبگینه، کاغذی، طراحی و نقاشی، میناکاری، سازهای سنتی و پیشه های وابسته به گروه های یاد شده است.
عسگری سوادجانی تصریح کرد: در همین راستا و به منظور اجرای قانون بیمه تامین اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کُددار)، دولت مکلف به اقدام برای بیمه کردن واجدان شرایط این قانون است.
وی یادآور شد: در راستای اجرای این قانون، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و گردشگری و صنعت، معدن و تجارت موظفند صدور مجوز تاسیس و پروانه تولید کارگاهی انفرادی و گروهی، صدور کارت شناسایی صنعتگر موضوع این قانون، صدور مجوز فروشگاه های انحصاری هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران، صدور گواهی اصالت برای آثار صنایع دستی و هنرهای سنتی، صدور مجوز تاسیس و بهره برداری از خانه های صنایع دستی و بازارچه های صنایع دستی، صدور مجوز برگزاری حراج آثار فاخر قابل فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی، صدور برگزاری نمایشگاه های داخلی و خارجی و همچنین درجه بندی و صدور گواهی کیفیت به کارگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی و هنرهای سنتی را انجام دهند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: اعمال نظارت و حمایت های لازم در راستای بهبود کیفی محصولات صنایع دستی و فرش دستباف به ویژه در حوزه صادرات، برنامه ریزی، سیاستگذاری و نظارت بر وضعیت کارگاه های تولیدی و آموزش صنایع دستی و فرش دستباف، پشتیبانی از هنرمندان و صنعتگران و همکاری با مراجع ذیصلاح برای تعیین و اعطای درجه هنری به هنرمندان این حوزه، هماهنگی و برنامه ریزی در مورد مالکیت معنوی و فکری در دستورکار این سازمان است.
به گفته وی، سازماندهی نظام اطلاع رسانی و همکاری با دستگاه های مربوطه برای تدوین سرفصل دروس هنرستان ها، آموزشکده ها و دانشکده های صنایع دستی و فرش دستباف از سوی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و گردشگری و صنعت، معدن و تجارت انجام می شود.
وی گفت: در این قانون، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و گردشگری می تواند برای تولید و عرضه محصولات صنایع دستی، فرش دستباف و هنرهای سنتی املاک در اختیار خود را با اتعقاد قرار داد به فعالان این حوزه واگذار کند.
عسگری سوادجانی تاکید کرد: همچنین دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مکلفند در برنامه های تشویقی و اهدای جوایز غیرنقدی با اولویت از صنایع دستی و فرش دستباف اصیل ایرانی استفاده کنند.
وی افزود: به منظور اجرای مطلوب این قانون بانک های عامل بخشی از تسهیلات مسکن خود را با هماهنگی قانون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و گردشگری و صنعت، معدن و تجارت برای تامین مسکن هنرمندان و تولید کنندگان صنایع دستی و فرش دستباف اختصاص می دهند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و شهرداری ها مکلفند در طراحی فضاهای عمومی شهری از نمادهای صنایع دستی، فرش دستباف و هنرهای سنتی متناسب با معماری ایرانی و اسلامی استفاده کنند.
وی یادآور شد: براساس این قانون دولت می تواند برای ارتقای تحصیلی هنرمندان و استادکاران صنایع دستی و فرش دستباف کمک هزینه تحصیلی تعیین و پرداخت کند.
عسگری سوادجانی اظهار کرد: با اجرای این قانون علاوه ساماندهی وضعیت هنرمندان صنایع دستی، فرش دستباف و هنرهای سنتی زمینه تسریع در تحقق اهداف شعار امسال با عنوان ‘حمایت از کالای ایرانی’ فراهم می شود.
وی گفت: رونق بازار، بهبود چرخه اقتصادی، افزایش اشتغال، کاهش نرخ بیکاری، ارتقای درآمد خانوارها، جذب گردشگران داخلی و خارجی و رشد شاخص های توسعه ای از مهمترین دستاوردهای اجرای این قانون محسوب می شود.
قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مشتمل بر ۱۵ ماده و هفت تبصره در جلسه علنی ۲۶ دی ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی تصویب و ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ازسوی شورای نگهبان تایید شد.
اکنون افزون بر ۳۰ نوع صنایع دستی عشایری در چهارمحال و بختیاری تولید می شود که بخشی از تولیدات صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری، علاوه بر ایجاد اشتغال فصلی و افزایش درآمد خانوارها، توانسته نشان ملی نیز دریافت کند.
صنایع دستی شهری و روستایی چهارمحال و بختیاری نیز از تنوع بسیار بالایی برخوردار است
و انواع بافته های داری مانند فرش، گلیم و مشتقات آن ها از مهمترین صنایع دستی شهری و روستایی این استان به شمار می رود.
جامعه مرتبط با صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری به دو دسته فعال و نیمه فعال تقسیم می شود که طبق آمار، اطلاعات و مجوز موجود، در چهارمحال و بختیاری ۱۲ هزار صنعتگر، در حوزه تولید صنایع دستی این استان شناسایی شده اند.
فعالان این حوزه دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار هنرمند هستند که تنها از همین راه گذران زندگی می کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!