اورژانس هوایی چهارمحال و بختیاری ،فرمانده دانشگاه هوانیروز و مدیر طرح‌های محرومیت‌زدایی و جهادی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به فعالیت‌های ارتش در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان، گفت: این نیرو در اورژانس هوایی ۲۰ استان کشور انجام وظیفه می‌کند.

سرهنگ خلبان ولی رحمانی روز شنبه در آیین افتتاح پَد و آشیانه اورژانس هوایی استان چهارمحال و بختیاری افزود: بخشی از وظایف ذاتی ارتش جمهوری اسلامی، مردم‌یاری و کمک به مردم است، در حوزه ایجاد امنیت و تولید امنیت نیز در کنار سایر نهادها از جمله سپاه پاسداران و نیروی انتظامی فعال است و امنیت پایدار کشور مرهون تلاش نیروهای مسلح به ویژه فرزندان کشور در ارتش جمهوری اسلامی است که به درستی انجام وظیفه می‌کنند.

وی با بیان اینکه این نیرو در دوران شیوع کرونا در راستای مقابله با این ویروس نیز فعالیت‌هایی دارد، اظهار داشت: در حوزه مقابله با شیوع کرونا بر اساس فرامین رهبر انقلاب اسلامی که به فرمانده کل ارتش ابلاغ کردند فرمانده نیروی زمینی ارتش به عنوان فرمانده میدانی مبارزه با کرونا انجام وظیفه می‌کند.

رحمانی تصریح کرد: در همین راستا ارتش ظرف ۲ ماه گذشته هشت بیمارستان تنفسی در کشور از جمله در استان‌های سیستان و بلوچستان، گیلان و قم احداث کرده است به طوری که این بیمارستان‌ها از جمله بیمارستان قم با سازه‌های دائمی و ۷۰ تخت ICU با تمامی امکانات ظرف مدت یک هفته احداث شده است.

فرمانده دانشگاه هوانیروز و مدیر طرح‌های محرومیت‌زدایی و جهادی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، محرومیت‌زدایی را از دیگر برنامه‌های ارتش جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: در حوزه تجهیزاتی و امکاناتی، ارتش در کنار مردم از جمله مردم مناطق کمتربرخوردار است و علاوه‌بر ارائه خدمات در حوزه سلامت در بخش‌هایی نظیر آبرسانی نیز خدمت‌رسانی می‌کند.

رحمانی، خدمات‌رسانی در بخش بهداشت و درمان و مقابله با شیوع کرونا در نقاط مختلف کشور را بنا به درخواست استانداران و اعلام نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: در سفر به استان چهارمحال و بختیاری نیز با سرکشی از بخش‌های مختلف اورژانس و بهداشت و درمان در خصوص رفع کمبودها هر کمکی که در توان این نیرو باشد در کوتاه‌ترین زمان به مردم این استان ارائه می‌شود.اورژانس هوایی چهارمحال و بختیاری

وی با اشاره به فعالیت ۲۸ بیمارستان دائمی ارتش در سراسر کشور، افزود: علاوه‌بر آن ۱۲ هزار کادر پزشکی ارتش در تمام سراسر کشور مشغول به ارائه خدمات هستند.

رحمانی بیان اینکه ارتش و نیروهای مسلح همیشه پای کارند، خاطر نشان کرد: ارتش از مردم، با مردم، در کنار مردم و در راستای اهداف مردم جانفشانی می‌کند.

پروژه خیری پَد و آشیانه بالگرد اورژانس هوایی چهارمحال و بختیاری با هزینه‌کرد ۵۰۰ میلیون تومان روز شنبه با حضور امام جمعه شهرکرد و جمعی از مسوولان افتتاح شد.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد در این آیین با قدردانی از خدمات کادر بهداشت و درمان به ویژه در دوران شیوع کرونا، اظهار داشت: توزیع عادلانه امکانات و خدمات بهداشتی و درمانی یکی از ضرورت‌ها در نظام اسلامی است و ضرورت دارد در این حوزه با فراهم کردن امکانات بهداشتی برای مردم مناطق دور دست عدالت را برقرار کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام با بیان اینکه فعالیت در عرصه بهداشت و درمان یک اقدام خداپسندانه و انسان‌دوستانه است، افزود: بی‌شک فعالان این عرصه نقش مهمی در نجات بشریت برعهده دارند.

وی در ادامه اورژانس هوایی را از ضرورت‌های این استان برشمرد و گفت: در راستای استفاده بهینه از اورژانس هوایی در استان به ۵۲ پَد و آشیانه نیاز است که  وزارتخانه بهداشت و درمان در این خصوص بیش از پیش استان را یاری دهد.

نکونام همچنین از اقدامات خیرین سلامت در استان قدردانی کرد و گفت: در این روز ۲ طرح مهم خیرساز در استان اجرا شد که یکی آغاز عملیات اجرایی اورژانس بود و دیگر افتتاح پَد و آشیانه بالگرد هوایی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری نیز در این آیین با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای کشور به ویژه شهدای راه خدمت اظهار داشت: استقرار اورژانس هوایی در این استان به واسطه اینکه از مناطق سخت‌گذر و کوهستانی است از ضرورت‌ها به شمار می‌رود و لازم است با تخصیص امکانات و تجهیزات بیشتر به استان خدمت‌رسانی در حوزه بهداشت و درمان را بیش از پیش پشتیبانی کرد.

مجید شیرانی افزود: از چهار سال پیش اورژانس هوایی در استان مستقر شد اما پس از حادثه غم‌انگیز برای بالگرد اورژانس استان و شهادت ۲ تن از پرسنل این نهاد، مدت‌ها از این امکان محروم شدیم تا پس از پیگیری‌های بسیار یک فروند بالگرد به استان اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: آشیانه بالگرد مدتی در فرودگاه شهرکرد مستقر بود اما با مساعدت خیرین سلامت خانواده مرحوم رحمت‌الله توکلی زانیانی، پَد و آشیانه بالگرد در منطقه رحمتیه و در محوطه دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد استقرار یافته است.

وی تصریح کرد: ضروری است در سایر نقاط استان نیز چنین امکانی ایجاد شود تا خدمات‌رسانی در اورژانس هوایی استان در وضعیت بهتری قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری از انجام ۶۰ ماموریت اورژانس هوایی در استان در سالجاری خبر داد و گفت: به سبب کوهستانی بودن منطقه تعداد ماموریت‌های اورژانس هوایی در استان بسیار است.

شیرانی با بیان اینکه این استان نیازمند اختصاص امکانات و تجهیزات بیشتری است، خاطر نشان کرد: استان در دوران شیوع کرونا اگر چه عملکرد قابل قبولی در حوزه بهداشت و درمان از خود نشان داد اما به شدت با کمبود امکانات و تجهیزات روبرو است و به ویژه در حوزه اورژانس و خدمات پیش‌بیمارستانی باید امکانات بیشتری جذب کرد.

پایگاه خبری تحلیلی چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.