شما اینجا هستید
اجتماعی » بحران آب ایران

بحران آب ایران ،وزارت نیرو جزئیات وضعیت آبی کشور به تفکیک هر استان به همراه راهکارهای مدیریت تأمین و مدیریت تقاضا را به هیئت دولت ارائه کرده و اکنون نوبت سازمان برنامه و بودجه است که در زمینه تأمین مالی طرح ها و راهکارهای مدیریت بحران آبی سال جاری ورود کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری ، در جلسه اخیر شورای عالی آب مصوب شده بود که وزارت نیرو می بایست در اسرع وقت اقدام به تهیه و ارسال گزارش وضعیت آبی کشور به تفکیک استان ها به هیئت دولت کند.
پیگیری های خبرنگار تسنیم از مجموعه وزارت نیرو و دولت حاکی از این است، این گزارش وزارت نیرو که طبق مصوبه شورای عالی آب، می بایست به همراه راهکارهای مدیریت بحران آبی سال ۹۷ باشد، به هیئت دولت ارسال شده است.
شاهین پاکروح معاون بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در گفت وگو با تسنیم با تأیید ارسال گزارش آخرین وضعیت آبی کشور به تفکیک هر استان به همراه راهکارها به هیئت دولت گفت: در این گزارش استان هایی که دارای بیشترین تنش های آبی هستند و همچنین راهکارهای متعددی که در بخش های مدیریت تأمین آب و مدیریت تقاضا تعریف شده، آمده است.
وی افزود: مجموعه راهکارهایی به صورت پروژه های کوتاه مدت در هر استان در حال انجام است که شامل حفاری چاههای جدید، به سازی چاههای موجود و … است، به تفکیک به دولت ارائه شده، مدیران ما در استانها در حال پیگیری و انجام این طرح ها هستند و امیدواریم قبل از آغاز فصل گرم بتوانیم عمده این پروژه ها را تکمیل کرده و به مدار بهره برداری وارد کنیم.
معاون بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هفته گذشته در خصوص نیاز مالی مدیریت بحران آبی کشور در سال ۹۷ گفته بود: در مجموع برای گذر از شرایط ویژه کم آبی امسال، ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیاز است که ۵۰ درصد آن باید تا پیش از تابستان تأمین و هزینه شود.
از سوی دیگر، در جلسه اخیر شورای عالی آب، سازمان برنامه و بودجه مکلف به بررسی نیاز مالی طرح های مهم آبی سال جاری و تأمین این نیاز شده بود که از اینرو، با توجه به ارائه راهکارهای مدیریت بحران آبی به تفکیک هر استان از سوی وزارت نیرو به هیئت دولت و همچنین اعلام نیاز ۵۰۰ میلیارد تومانی تا پیش از شروع تابستان و نیاز به تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای بقیه سال، اکنون نوبت سازمان برنامه و بودجه است که در زمینه تأمین مالی طرح ها و راهکارهای مدیریت بحران آبی سال جاری ورود کند.
شرایط ویژه کم‌آبی و خشکسالی امسال که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده و همچنین رویه مصرف آب در کشور که با هیچ منطقی نمی‌توان مصرف بی‌رویه و غیربهینه آب در بخش‌های شرب، کشاورزی، صنعت و آبیاری شهری را توجیه کرد، خبرگزاری تسنیم را بر آن داشت تا با بررسی جزئیات بحران آبی کشور نسبت به ترسیم دقیق شرایط موجود و آینده اقدام کند و با پژوهش در این زمینه و بهره‌گیری از نظرات مدیران مسئول و کارشناسان خبره، در قالب پرونده “بحران آب ایران” راهکارهایی عملی برای اصلاح امور به‌منظور رفع تنش‌ها و رسیدن به شرایطی که مدیریت بهینه تأمین و مصرف آب را در کشور شاهد باشیم، ارائه کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!