تنش آبی در چهارمحال و بختیاری ،نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی گفت: کمیته آب توانست ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه آبرسانی آب شُرب نیمی از جمعیت استان تخصیص و جذب کند که سال ۱۴۰۱ را باید پایان تنش آبی استان بنامیم.

احمد راستینه ۲۷ دی‌ماه در جمع اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه نماینده مجلس صدای رسای مردم است، اظهار کرد: از بدو آغاز کار در مجلس یازدهم، باتوجه به اینکه ساختار سنتی دفاتر نمایندگان در استان‌ها پاسخگوی نیاز مردم نبود، مقرر شد که سیستم ستادی نماینده شامل دفتر نماینده، روابط عمومی، ملاقات مردمی و مردم‌یاری راه‌اندازی شود، همچنین در بخش عملیات‌های میدانی و کارهای تخصصی نیز سه قرارگاه خدمت، رسانه و پاکسازی برای آینده استان پیش‌بینی شد که در تمام شهرهای حوزه انتخابیه شوراهای پیشرفت و تعالی نیز شکل گرفته است.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل کمیته‌های ویژه برای پیگیری مطالبات مردم چهارمحال و بختیاری در سطح ملی، بیان کرد: در همین راستا، کمیته آب توانست ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه آبرسانی آب شُرب نیمی از جمعیت استان تخصیص و جذب کند که سال ۱۴۰۱ را باید پایان تنش آبی استان بنامیم. تنش آبی در چهارمحال و بختیاری

وی تأکید کرد: چهارمحال‌ و بختیاری برای عبور از محرومیت در وهله نخست نیازمند نیروهای انسانی خدوم و خدمتگزار است و تا زمانی که به این سطح از نیروی انسانی نرسیم مشکل خواهیم داشت.

سال آینده نیز هم‌چنان شاهد تورم قطعی خواهیم بود

راستینه با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد مطالبات بودجه‌ای مجلس در ساختار بودجه سال آینده محقق شده است، افزود: در این راستا، شاهد کاهش کسری تراز عملیاتی بودجه به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان هستیم که عدد قابل توجهی است، بنابراین در سال آینده نیز هم‌چنان شاهد تورم قطعی خواهیم بود، پیش‌بینی صندوق پیشرفت و عدالت بودجه نکته دیگری از بودجه سال آینده است که از سال گذشته در مجلس تحت عنوان پیوست عدالت مطرح شد.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیریت متمرکز پایتخت‌نشینان باید به مدیریت استانی تفویض شود، تصریح کرد: وقتی اختیارات مدیران استانی محدود باشد قطعاً نباید از آنان انتظار کار تحولی داشت لذا یکی از خواسته‌های جدی این بود که برخی اختیارات از وزارتخانه‌ها به مجموعه مدیریت استانی محول شود و استانداری دارای اختیارات تام و در قبال آن پاسخگو باشد.

پیش‌بینی ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای صندوق پیشرفت و عدالت استان

وی توزیع عادلانه اعتبارات را از دیگر ضروریات بودجه‌ای دانست و توضیح داد: در این راستا صندوق پیشرفت و عدالت تشکیل شد که ۲۰۰۰ میلیارد تومان در قالب این صندوق برای چهارمحال‌ و بختیاری در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است. تنش آبی در چهارمحال و بختیاری

این نماینده مجلس با اشاره به سازوکارهای خنثی‌سازی تحریم، بیان کرد: در طول هشت سال گذشته اقتصاد به سیاست گره خورده بود و این گره به‌قدری محکم بود که اقتصاد کشور شرطی شده بود و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کشور مشروط به تعیین تکلیف قیمت دلار و اما و اگرهای برجام بود تا جایی که امروز هیچ سرمایه‌گذار خارجی برای کار در ایران خطر نمی‌کند.

وی گفت: بر اساس مصوبه اقدام راهبردی در رفع تحریم‌ها که سال گذشته در مجلس مطرح شد، تا زمانیکه همه هستی کشور به برجام گره بخورد، نمی‌توان اقتصاد را از این فشار سیاسی بی‌امان نجات داد که در این مصوبه مقرر شد داده‌ها متوازن باشند و همانطور که تعهدات کشور در حوزه هسته‌ای اجرا شده است، تعهدات طرف مقابل نیز در رفع تحریم‌ها باید اجرا شود. تا زمانی که تعهدات مبنی بر رفع تحریم‌ها عملیاتی نشود ما نیز ضرورتی برای اجرای تعهدات قائل نیستیم.

راستینه  اینکه تمامی مراکز هسته‌ای با قدرت در حال کار هستند، ادامه داد: ما امروز به سطح غنی‌سازی قابل قبولی دست یافته و بر سر میز مذاکره دارای قدرت چانه‌زنی هستیم. امروز نظام‌نامه جدیدی برای مذاکرات تعریف شده است و دولت جدید برای احیای برجام، نظام‌نامه لغو تحریم‌ها و نظام‌نامه مذاکرات هسته‌ای را به طرف‌های مذاکره ارائه داده و این مذاکرات به نقطه قابل قبولی در رفع تحریم‌ها نزدیک شده است.

فقدان نگاه فرهنگی در نظام فکری مسئولان

عضور کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین چالش در حوزه فرهنگی نظام فکری مسئولان است و نگاه آنان به حوزه فرهنگ، گفت: با آنکه فرهنگ باید اولویت نخست باشد، امروز این نگاه در میان مسئولان دیده نمی‌شود، معیشت و اقتصاد از مسیر اصلاح ساختارهای فرهنگی می‌گذرد، نظام مانع‌زدایی یک محصول فرهنگی است و یک مسئول زمانی می‌تواند گره‌گشایی کند که روحیه فرهنگی داشته باشد، تا زمانیکه بر اخلاقیات متوجه نیستیم و نظام تخریب را در همه ساحت‌ها حاکم می‌کنیم نخواهیم توانست مانع‌زدایی کنیم، بخش زیادی از روحیه کار  یا صرفه‌جویی و دیگر مباحث ناظر به حوزه فرهنگ هستند که اگر پایه‌های تربیتی نوجوانان و جوانان به‌درستی بنا نهاده شود و نیروهای پرکار، با انگیزه، خستگی‌ناپذیر و متعهد تربیت شوند قطعا در نظام اقتصاد و معیشت وضعیت خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به ابلاغ طرح جوانی جمعیت، بیان کرد: این طرح در حوزه اعطای تسهیلات و وام به زوج‌های جوان و نابارور، حمایت‌های خوبی را دیده است که اجرای این قانون برای سال ۱۴۰۱ نیازمند ۲۷ هزار میلیارد تومان بود و تا کنون در لایحه پیشنهادی دولت، ۱۲ هزار میلیارد تومان آن پیش‌بینی شده است.

راستینه رتبه‌بندی معلمان را یکی دیگر از قوانین مطرح شده و مصوب مجلس دانست و توضیح داد: معلمان ۱۳ سال منتظر تصویب این قانون بودند که مجلس پرقدرت ایستاد و برای سال ۱۴۰۰ ، ۱۲ هزار و پانصد میلیارد تومان و برای سال آینده، ۲۵ هزار میلیارد تومان جهت اجرایی‌سازی قانون رتبه‌بندی معلمان تخصیص داد.

تنش آبی در چهارمحال و بختیاری

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نهضت تولید مسکن قانون دیگری بود که جهشی را در ساخت و ساز مسکن ایجاد می‌کند و تمامی دستگاه‌های دولتی مکلف شدند که اراضی مازاد خود را در اختیار راه و شهرسازی قرار دهند تا از محل اراضی دولتی با حذف قیمت زمین برای افراد متقاضی، مسکن بسازد.  با پیگیری مجلس، افراد مجرد نیز با شرایطی اجاره دارند در فرآیند ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی طی امسال و سال آینده ثبت‌نام کنند.

راستینه با اشاره به اینکه تورم در اقتصاد ما نهادینه شده است، بیان کرد: امسال تلاش مجلس و دولت این است که طرفیت‌های تورم‌زای بودجه حتی‌الامکان تقلیل یابد، همچنین جبران معیشتی مردم در دستور کار قرار دارد که مجلس تلاش می‌کند نظام بازتوزیع کالاهای اساسی را به‌صورت درست و هدفمند ایجاد کند و پیشنهاد ایجاد کارت الکترونیک مصرف خانوار در همین راستا ارائه شده است تا افراد بتوانند نیازمندی‌های اساسی خود را با قرمت‌های مناسب تامین کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش قدرت خرید مردم نیز باید مورد توجه قرار گیرد و برای این کار از خلق پول و افزایش پایه نقدینگی به‌شدت پرهیز خواهد شد، واردات نهاده‌های دامی و ایجاد سامانه‌های هوشمند برای رسیدن هدفمند این نهاده‌ها به دست تولیدکنندگان نیز از دیگر اقدامات و اولویت‌ها برای کاهش هزینه‌های تولید و افزایش قدرت خرید مردم است.

وی در خصوص مهم‌ترین اقدام مجلس یازدهم در حوزه قرآنی، گفت: مجلس از جذب حافظان قرآن در آموزش و پرورش حمایت کرده است و طی تفاهم‌نامه‌ای با این نهاد مقرر شد که شرایط جذب تمامی حافظان قرآن در آموزش و پرورش فراهم شود؛ اقدام دوم اختصاص مبلغی برای حمایت از مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت( ع) بود که شامل حال مؤسسات قرآنی استان نیز شد.

تونل بهشت‌آباد برای همیشه متوقف شده است

راستینه در خصوص پروژه انتقال آب بن بروجن، بیان کرد: قرارداد لوله‌گذاری و آنتنینگ ۱۶۷ کیلومتر از این پروژه عظیم در روستاها و شهرهای مسیر پروژه در حال انعقاد است که امیدواریم این پروژه تا پایان سال آینده به بهره‌برداری برسد، همچنین در خصوص انتقال‌های غیرقانونی اعلام می‌کنم که تونل بهشت‌آباد برای همیشه متوقف شده و اجرایی نخواهد شد، انتقال‌های آب بین حوضه‌ای برای آب شُرب واقعیتی اجتناب‌ناپذیر است اما باید مبتنی بر مباحث محیط زیست، ملاحظات کارشناسی و فنی و نیز حقوق استان مبدا اجرایی شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص شائبه‌های مبنی بر دخالت نمایندگان در انتصابات، تصریح کرد: هیچ نماینده مجلسی حق دخالت در امور اجرایی از جمله عزل و نصب‌ها را ندارد، اما نمایندگان طرف مشورت و حاصل اعتماد عمومی مردم هستند، بنابراین گاه مسئولان اجرایی ممکن است از نمایندگان مشورت بگیرند که حمایت از نیروهای خدوم و نیرومند امری طبیعی و پذیرفته شده است، هیچ نماینده‌ای حق اعمال فشار را بر مدیران اجرایی در حوزه کاری آنان ندارد و این امر خلاف نص صریح مقام معظم رهبری است.

اعتبارات جذب شده برای پروژه‌های  چهارمحال و بختیاری

راستینه در خصوص اعتبارات جذب شده برای پروژه‌های استان و با تأکید بر اینکه نگاه بنده در توزیع اعتبارات نگاه توسعه‌ای و عادلانه بوده است، بیان کرد: طی سال گذشته و امسال حدود ۸۰۰ میلیارد تومان برای راه‌آهن استان جذب شد، در دهه فجر امسال ۲۰ میلیارد تومان کلنگ گاز قطب صنعتی ۲ شهرکرد به زمین زده می‌شود، ۱۲ میلیارد تومان برای ایجاد ناحیه صنعتی تخصصی بادام پیگیری و اجرا شد، در سفر رئیس مجلس به استان ۴۵۰ میلیارد تومان جذب شد که ۳۰ میلیارد صرف پروژه جاده بن – داران، ۲۰ میلیارد تومان صرف جاده تیران- سامان، ۱۲ میلیارد تومان صرف پروژه کمربندی شهرکرد-سامان، ۷۵ میلیارد تومان به راه‌آهن اختصاص یافت. سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان ردیف بودجه برای بیمارستان الحاقی هاجر جذب کردیم و ۴۰ میلیارد نیز برای ۱۴۰۱ تخصیص یافت. ۵۷ میلیارد تومان نیز برای جاده شهرکرد – خوزستان جذب شد و دو بانده آن در حال پیگیری است. سال گذشته تصفیه‌خانه سامان نیازمند ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح بود که در اولویت قرار گرفت و در بودجه سال آینده نیز ۳۰ میلیارد تومان برای حل مسئله آب شهرستان سامان دیده شده است.

وی در خصوص تکمیل زیرساخت‌های منظریه و تحویل آن به شهرداری شهرکرد، گفت: این منطقه به دلیل عدم تکمیل زیرساخت‌ها معطل مانده بود که در وزارتخانه پیگیری و ۳۸ میلیارد تومان برای حل مسئله این منطقه جذب شد و در حال تکمیل است؛ همچنین با پیگیری‌ها ۵۰ میلیارد تومان اوراق حذف شده جهت تامین ناوگان حمل و نقل شهری احیا شد و ۱۴ دستگاه اتوبوس برای مردم شهرکرد خریداری شده که در دهه فجر تقدیم آنان می‌شود.

چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.