تکمیل مجتمع های دامداری در چهارمحال و بختیاری ، رییس جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اهمیت توسعه صنعت دامپروری به خصوص مجتمع‌های دامداری گفت: برای تکمیل و ایجاد ۶ مجتمع دامداری نیمه‌تمام در استان بیش از ۷۰۱ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

عطاءالله ابراهیمی افزود: این میزان اعتبار برای ساخت و تکمیل این مجتمع‌ها و همچنین تکمیل زیرساخت‌های آن از جمله تامین آب، برق ، گاز و احداث معابر نیاز است.

وی با اشاره به اینکه این مجتمع‌ها در شهرستان‌های کوهرنگ، سامان، بروجن و خانمیرزا در دست احداث است، گفت: با فعال شدن این مجتمع‌ها  زمینه اشتغال ۲ هزار  ۹۳ نفر فراهم خواهد شد.

به گفته وی، برای ایجاد این مجتمع‌های دامپروری با ظرفیت اسمی۲۰ هزار راس دام سبک و سنگین تاکنون بیش از ۳۴ میلیارد و ۸۷۵ میلیون ریال هزینه شده است.

رییس جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: در استان بیش از ۱۸۶ هزار دام سنگین و ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دام سبک سنتی، صنعتی و عشایری وجود دارد و این استان یکی از قطب‌های دامپروری کشور است.

به گفته وی، سالانه بیش از ۲۵۸ هزار و ۷۴۶ تن شیر و مواد لبنی در استان تولید می‌شود که ۲.۴ درصد تولید کشور است و این استان رتبه ۱۵ در کشور را دارد.

وی اظهار داشت: تولید گوشت قرمز در استان ۲۰ هزار و ۹۸۰ تن در سال است و ۲.۵ درصد تولید کشور را دارد.

تکمیل مجتمع های دامداری در چهارمحال و بختیاری

ابراهیمی افزود:هم‌اکنون احداث سه مجتمع شیلاتی با ظرفیت اسمی یکهزار و ۱۰ تن تولید سالانه ماهی سردآبی در شهرستان‌های کیار، کوهرنگ و بروجن استان در دست اجراست که با فعال شدن این مجتمع‌ها زمینه اشتغال مستقیم بیش از ۱۰۰ نفر و اشتغال غیرمستقیم ۲۰۰ نفر فراهم خواهد شد.

وی اظهار داشت: احداث این مجتمع‌ها  بین ۱۵ تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بیشترین مشکل این مجتمع‌ها تامین شبکه برق و زیرساخت‌های مجتمع است.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت:استان در بیش از یک دهه گذشته مقام نخست تولید ماهیان سرد آبی را با تولید ۲۴ هزار تن در سال در کشور به خود اختصاص داده است و با تکمیل زیرساخت‌های مجتمع‌های پرورش آبزیان هلن در شهرستان کیار، چَم‌سور بازفت در شهرستان کوهرنگ و شمس‌آباد در شهرستان بروجن میزان تولید افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

حدود یک چهارم تولید ناخالص داخلی استان و اشتغال استان در حوزه کشاورزی است.

پایگاه خبری تحلیلی چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.