مقام معظم رهبری در یکی از فرازهای سخنان خود در خصوص حقوق بشر آمریکایی تأکید می‌کنند: «آمریکایی ها میگویند ما طرفدار حقوق بشریم! ما میگوییم: اصلاً شما حقوق بشر را قبول ندارید. شما معتقد به حقوق کمپانی‌ها و سرمایه‌داران بزرگ آمریکایی هستید. شما معتقد به منافع نامشروع رژیم آمریکا در سراسر دنیا هستید». این بخش از بیانات رهبر انقلاب اسلامی به خوبی بیانگر آن است که طرفداری از حقوق بشر تنها ادعایی برای فریب افکار عمومی است. آمریکایی‌ها از نظام‌های دیکتاتور در کشورهای جهان عرب حمایت به عمل می‌آورند. آنها از نظام‌هایی نظیر آل خلیفه برای سرکوب شیعیان بحرین حمایت می‌کنند. در یمن نیز این تسلیحات آمریکایی است که روزانه علیه مردم بی دفاع و بی گناه به کار گرفته می‌شود. در زمان اشغال افغانستان و عراق نیز آمریکایی‌ها صدها هزار تَن از مردم این دو کشور را به خاک و خون کشیدند. حمایت‌های گسترده از رژیم شاهنشاهی در ایران، جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی و بکارگیری استراتژی فشار حداکثری علیه تهران نیز تنها گوشه‌ای ناچیز از اقدامات ضد حقوق بشری واشنگتن علیه ایران محسوب می‌شود.

۱- حقوق بشر آمریکایی در حق مردم ایران
پشتیبان ظالم؛ مدعی حقوق بشر،معرفی چهره واقعی حقوق بشری آمریکایی از مصادیق بارز جهاد تبیین است. هر ساله ششم تا دوازدهم تیرماه به تدبیر مقام معظم رهبری هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده است . هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی از تدابیر و ابتکار ارزنده مقام معظم رهبری است هفته ای پر حادثه که استکبار جهانی و در رأس آن آمریکای جنایتکار با انواع طرح ها و جنایات مختلف نقش اصلی را در این حوادث تلخ ایفا کرده است.
در کنار ترور نافرجام آیت الله خامنه ای در ششم تیرماه سال ۶۰ در مسجد ابوذر تهران، انفجار تروریستی هفتم تیر سال۶۰ و شهادت آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران انقلاب ، بمباران شیمیایی شهرستان سردشت در هفتم تیر سال ۶۶ ، شهادت بیش از ۱۱۰ کودک و زن و مرد این شهر ،حمله ناو جنگی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران و شهادت ۲۹۰ سرنشینان در دوازدهم تیرماه سال ۶۶ نمونه های آشکار از جنایت های ضد بشری و آمریکاست. پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهیدحاج قاسم سلیمانی و شهدای هسته‌ای تاکنون بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم ایران اسلامی از سوی آمریکای جنایتکار و ایادی مزدور آن ترور شده اند که بسیاری از آنها زن و کودک بودند.
اعمال تحریم‌های ظالمانه، ترور عناصر و نخبگان علمی و نظامی کشور ، به راه انداختن جنگ تحمیلی ۸ ساله توسط رژیم ضدبشری صدام علیه ملت ایران و حمایت تمام قد از این رژیم، حمایت از ایجاد آشوب و اغتشاش در داخل ایران از مهمترین مصادیق جنایات آمریکا در ایران است.

این هفته زمان مناسبی هست برای افشای جنایات آمریکایی در حق مردم ایران، که این جنایات هیچ گاه از ذهن مردم ایران پاک نخواهد شد. این جنایات ،حقوق بشر توی خالی امریکا را به شکل واقعی نمایش گذاشته است.
«هر نقطه از جهان که جنایت حقوق بشری رخ می‌دهد، نام آمریکا هم مستقیم یا غیرمستقیم می‌درخشد! ملت ایران جنایات حقوق بشر آمریکایی را بیشتر از همه درک کرده است؛ از نقض مستمر حقوق اقتصادی با وضع تحریم‌های غیرقانونی گرفته تا تحدید حق بر سلامت کودکان و بیماران با تحریم علمی دارو.»
علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه در چهارمین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از منظر رهبر انقلاب اسلامی، در سخنانی در محل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار داشت: بزرگترین نقض حقوق بشر، سیاست‌زده کردن حقوق بشر است که آمریکا عامل اصلی آن است. مبنا و اساس حقوق بشر امریکایی، حقوق انسانها نیست، بلکه منافع باندهای قدرت و ثروت ملاک و معیار موضعگیری و قصاوت آنها در موضوع حقوق بشر است. به همین جهت کشتار مردم فلسطین و یمن و عراق و افغانستان که با سلاحهای مرگبار غربی‌ها انجام می‌شود، از نظر آنها، نقض حقوق بشر محسوب نمی‌شود.

رژیم آمریکا با “تحریم” و “تروریسم” مردمی را هدف قرار داده و مجازات می‌کند که در هیچ دادگاهی جرمشان ثابت نشده‌است. در منطق حقوق بشر آمریکایی، هیچ انسانی در هیچ شرایطی حرمت و هویت ندارد و تنها چیزی که در حقوق بشر امریکایی اصالت دارد منافع باندهای قدرت و ثروت است.
ایالات متحده آمریکا از گذشته‌های دور تا کنون همواره داعیه دفاع از مبانی و اصول حقوق بشر را داشته و موضوع حمایت از حقوق بشر یکی از مهم ترین شعارها و ادعاهای مقامات آمریکایی در نظام بین الملل به حساب می آید. این در حالی است که دولتمردان آن کشور، موضع گیری در خصوص وضعیت حقوق بشر در جهان را بر مبنای ترجیحات و منافع سیاسی انجام می‎دهند و همین رویه موجبات سوء استفاده ابزاری آمریکا از موضوع حقوق بشر را در سطح بین المللی فراهم ساخته است.

امروزه، اعمال تحریم های قهر آمیز یکجانبه از سوی آمریکا، تبدیل به ابزاری برای نقض حقوق بشر مردم ایران گردیده که در ادامه، مثالهایی از آن مطرح می‌گردد

  • نقض حق حیات
  • نقض حق تعیین سرنوشت
  • نقض حق سلامت و بهداشت
  • نقض حق برخورداری از استانداردهای زندگی مناسب
  • نقض حق آموزش و دسترسی به دانش و فناوری
  • نقض حق توسعه
  • نقض حقوق زنان، کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت
    در ارتباطات در صورتی که حق دسترسی آزادانه به اطلاعات و اخبار درست جزء نکات اولیه حقوق بشر است اما امریکا حتی این حق را هم نقض می کند و برای کشوری مانند ایران مانع های بسیار زیادی ایجاد می کند.

۲- حقوق بشر آمریکایی و جنایات منافقین
دیدار معاون دولت تندروی دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا که دست آنها به خون شهید سردار قاسم سلیمانی آلوده است، با تروریست های منافقین دور از انتظار نیست چرا که این گروهک تروریستی که اکنون در داخل آمریکا نیز بر اساس شواهد و گزارش‌ها اعتباری ندارد، هر ساله سیاستمداران تندروی آمریکایی و حامیان اجاره‌ای خود را با وعده های دروغین و بعضا پول پاشی دور هم جمع می‌کند و بقای خود را در لابی گری می جوید. ترورهای هدفمند و برنامه‌ریزی شده، اقدامات تروریستی مسلحانه کور، بمب‌گذاری‌ها، ربایش و شکنجه، مین‌گذاری و تله‌گذاری، تظاهرات مسلحانه و از این دست اقدامات خائنانه تنها بخشی از وقایعی است که به‌دست گروهک‌های متعدد تروریستی علیه مردم ایران در سنین و جنسیت‌های مختلف و از اقشار و صنوف متفاوت و متکثر انجام شده است. آذرماه سال گذشته روزنامه آلبانیایی اگزیت با انتشار اسنادی رسمی اعلام کرد که یک گروه از اعضای گروهک منافقین که از سال ۲۰۱۳ به آلبانی پناهنده شدند، به اتهام قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و پولوشویی دستگیر شدند. پمپئو بعد از پایان دوران ترامپ به عنوان سخنران و تبلیغاتچی در آژانسی ثبت نام کرده و در ازای دریافت دستمزد، ملاقات و سخنرانی می‌کند. سایت این آژانس تبلیغاتی، دستمزد مایک پمپئو را صد هزار دلار اعلام کرده که البته می‌دانیم این اعداد واقعی نیستند و مثلاً دستمزد جان بولتون برای سخنرانی در مراسم مجاهدین طبق برگه‌های مالیاتی چهل هزار دلار بوده است (وی برای دریافت جایزه حامیان صهیون در اسرائیل مبلغ صد هزار دلار دریافت کرد که بالاترین رقم درآمد وی بوده است.) با توجه به شرایط زمانی و مکانی و رتبه این دو فرد، می‌شود گفت که دستمزد مایک پمپئو نمی‌تواند بیش از نصف جان بولتون (حدود بیست هزار دلار) باشد. دقت کنیم که مریم رجوی چهل سال است می‌خواهد یک ویزای دو روزه آمریکا بگیرد، ولی هنوز موفق نشده است. مایک پمپئو زمانی رئیس سازمان سیا و زمانی وزیر امور خارجه امریکا بوده و می‌توانست با یک امضا، ویزای وی را تأیید کند ولی نکرد.

#حقوق_بشر_آمریکایی

۳- حقوق بشر آمریکایی و جنایات در افغانستان
نادیده گرفتن جنایات آمریکا در افغانستان از سوی دیوان بین المللی؛ آمریکا در ۲۰ سال اشغال افغانستان نه تنها غیر نظامیان زیادی را در این کشور قتل عام کرد بلکه با ناامن کردن افغانستان زمینه ساز رشد دیگر گروه‌های تروریستی نیز شد. «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت که حکم بی‌رحمانه آمریکا درباره کشتن ۱۰ غیرنظامی افغان و اظهار اینکه در این رویداد هیچ قانونی نقض نشد بار دیگر «گستاخی، ریا و استاندارد دوگانه آمریکا» را در زمینه حقوق بشر آشکار کرد. وی افزود: زندگی افغان‌ها مهم است. ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم که به جان و حقوق بشر مردم افغانستان احترام بگذارد، حقیقت این رویداد را برای مردم افشا کند، عاملان آن را به دست عدالت بسپارد و به اعضای خانواده قربانیان غرامت بدهد. سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به جنگ‌افروزی‌های آمریکا ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته، عملیات نظامی آمریکا از جمله جنگ در افغانستان منجر به کشته شدن بیش از ۸۰۰ هزار نفر شده است که از این تعداد حدود ۳۳۵ هزار نفر غیرنظامی بودند.

استفاده از زندانی برای آموزش تکنیک‌های شکنجه
اسناد تازه‌فاش‌شده دولت آمریکا نشان می‌دهد که سازمان سیا در یک بازداشتگاه مخفی خود در افغانستان از یک زندانی برای آموزش تکنیک‌های شکنجه به بازجوهای کارآموز استفاده می‌کرد. ۲۰ سال جنایت غربی‌ها در سایه سکوت سازمان ملل؛ مدارک و شواهد نشان می دهد که امريکا اواخر سال ۲۰۰۱ از مقادير زيادي مهمات ساخته‌شده از اورانيوم ضعيف‌شده در افغانستان استفاده کرده است که نظاميان امريکايي هنوز هم از اين مهمات استفاده مي‌کنند. در این جنایت بیشتر قربانیان از ناحیه سر هدف قرار گرفتند و این سرباز جنایتکار آمریکایی اجساد برخی قربانیان را سوزاند. وکلای بلز مدعی شدند که وی از این اقدام خود پشیمان است و او در شب حمله دچار حالت جنون و افسردگی بوده است. اطلاعات جمع آوری شده از سوی یک موسسه خیریه مستقر در لندن نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ حدود ۳ هزار و ۹۷۷ نفر قربانی حملات هوایی ائتلاف آمریکا در افغانستان شده‎اند که از این تعداد هزار و ۵۹۸ نفر کودک بوده اند. با مروری بر حوادث ۲۰ سال گذشته می‌توان دریافت که هزینه‌های هنگفت آمریکایی‌ها و غربی‌ها در افغانستان نتیجه‌ای جز گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی و نا امنی و کشتار ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است. تحولات این روز‌های افغانستان بیانگر آغاز دوره‌ای مبهم و پیچیده برای مردم افغانستان است؛ آن‌ها باید به اهداف و نیات آمریکایی‌ها حساس باشند و بدانند که از دیگ آمریکا و قدرت‌های غربی، آبی برایشان گرم نمی‌شود و تنها رنج و محنت ملت افغانستان را دو چندان می‌کنند.

حقوق بشر آمریکایی
حقوق بشر آمریکایی

۴- ابعاد جنایت آمریکا در یمن
اقدامات ایالات متحده آمریکا در یمن و فلسطین یکی از مظاهری است که چهره ضد حقوق بشری واشنگتن را برملا می‌سازد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این خصوص تأکید می‌کنند: «[آمریکایی‌ها] به کمک سعودی می‌روند، مردم را در یمن آن جور در بازار و در مسجد و در مجلس عزا و در مجلس شادی و در بیمارستان و مانند اینها بمباران می‌کنند، ادّعای حقوق بشر هم می‌کنند». تجاوز جنایتکارانه ائتلاف عربی، آمریکایی، صهیونیستی به یمن امسال ششمین سال خود را پشت سر گذاشت. با کشتار هزاران انسان بی گناه در این کشور، یمن تبدیل به باتلاقی نفس گیر برای آمران و عاملان این جنایت تبدیل شده است. ارتش آمریکا با پشتیبانی اطلاعاتی، امنیتی و لجستیکی، مطمئن ترین شریک ائتلاف سعودی- اماراتی در جنگ علیه مردم یمن بوده است. چندین دولت متوالی آمریکا به این امر ادامه دادند، اما بایدن وعده داد که این کار را نکند. در حالی که او برای ریاست جمهوری آمریکا نامزد می‌شد، گفت، «آمریکا باید به حمایت از جنگ عربستان سعودی در یمن پایان دهد. اداره حقوقی و قانونی دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، نخستین گزارش حقوقی خود تحت عنوان «هیروشیمای یمن» را منتشر کرد که گزارشی مستند از شش سال جنایت ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه غیرنظامیان یمنی است. به نوشته پایگاه خبری یمنی «۲۶ سپتامبر»، این گزارش حقوقی طی یک کتاب ۷۷۶ صفحه‌ای با ابعاد بزرگ طی دو بخش منتشر شد. بخش اول، تجاوز آشکار آمریکای – سعودی علیه یمن را با تکیه بر قوانین حقوق بین‌الملل، بهانه‌های ادعایی کشورهای متجاوز، محاصره تحمیلی یمن، مسئولیت سازمان ملل متحد و طبقه بندی وضعیت تجاوز به یمن با توجه به قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی شامل می‌شود. بخش دوم، شامل جنایات ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه یمن، جنایات ارتکابی در حق شهروندان بر اساس روایات تیم‌های مستندسازی، قربانیان و شاهدان عینی و نمونه‌هایی از جنایات صورت گرفته علیه غیرنظامیان، اسرا و بازداشتی‌های یمنی است. در پایان گزارش نیز یک ضمیمه از فهرست حملات هوایی ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه شهروندان و در یمن با ذکر زمان و مکان دقیق آنها و ثبت ۴۰۹۳ جنایت مختلف در سراسر استانهای یمن منتشر شده است.

دولت بایدن در نظر دارد نیرو‌های انصارالله را به عنوان «سازمان تروریستی خارجی» معرفی کند که با مخالفت گروه‌های حقوق بشری مواجه می‌شود، زیرا این موضوع کمک‌های بشردوستانه را تهدید می‌کند که میلیون‌ها یمنی برای بقا به آن متکی هستند. آمریکا به طور کلی در رسیدگی به نقض حقوق بشر که در جریان درگیری در یمن رخ داده، شکست خورده است.

#UsaHumanRights

حقوق_بشر_آمریکایی

چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.