دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و شهدای این هفته گفت: هم‌اکنون ۴۱ درصد پُست‌های دادگستری این استان بلاتصدی است.

عبدالرضا علی‌محمدی روز جمعه در سخنرانی پیش از که خطبه‌های نماز جمعه این هفته مرکز چهارمحال و بختیاری در مصلای امام خمینی (ره) شهرکرد تاکید کرد: مجموعه دادگستری این استان ۳۲۶ پُست قضایی دارد که از این تعداد ۱۹۳ پُست برابر ۵۹ درصد فعال و ۱۳۳ پُست آن برابر ۴۱ درصد بلاتصدی است.

وی افزود: هم‌اکنون ۱۷ حوزه قضایی شامل ۱۰ شهرستان و هفت دادگاه عمومی بخش در استان فعالیت دارد.

علی‌محمدی به وجود یک‌هزار و ۴۰۰ پُست اداری مصوب در دادگستری اشاره و تصریح کرد: از این تعداد ۷۴۳ پُست فعال و ۶۵۷ پُست برابر ۴۷ درصد بلاتصدی است.

وی با اشاره به فعال بودن ۲۷۵ کمیسیون و نهاد شبه‌قضایی با ۱۵۳ قاضی در استان یادآور شد: سال گذشته ۵۱ هزار پرونده در محاکم قضایی و شوراهای حل اختلاف رسیدگی شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: هر قاضی در استان ماهانه ۲۲۰ پرونده رسیدگی می‌کند که با هیچ‌کدام از استانداردهای ملی و جهانی مطابقت ندارد.

وی ابلاغ‌های الکترونیک را باعث صرفه‌جویی در وقت، انرژی و هزینه‌ها دانست و گفت: این اقدام از نظر اجتماعی به نفع مردم بوده و با اجرای آن ۸۸ درصد اوراق قضایی چهارمحال و بختیاری در سال گذشته به‌صورت الکترونیک و تنها ۱۲ درصد به‌طور فیزیکی ابلاغ شده است.

علی‌محمدی تاکید کرد: سال گذشته ۸۶ درصد پرونده‌های قبل از سال ۱۳۹۷ رسیدگی شد که موفقیت مطلوبی بوده است.

وی چهارمحال و بختیاری را دارای مردمی یک‌دست، شیعه، انقلابی، مطیع ولایت فقیه و فعال در عرصه‌های مختلف دانست.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: به‌تازگی پرنده‌های از کلاهبرداری تشکیل و باعث بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای خانواده‌ها شده است که مردم باید قبل از هرگونه فعالیت به‌ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری نسبت به مشورت با افراد مطلع و حقوقی اقدام کنند.

وی با اشاره به صلح و سازش ۳۳ درصد پرنده‌های شورای حل اختلاف یادآور شد: در اعمال ماده ۴۷۷ استان یک‌هزار و ۵۶۵ درخواست به دادگستری استان وارد و یک‌هزار و ۵۱۱ درخواست رسیدگی و تنها ۷۶ فقره پرونده پذیرش شده است.

علی‌محمدی اظهار داشت: سال گذشته ۲۶ هزار ملاقات مردمی در مجموعه دادگستری انجام شد که پیگیری پرونده، مشاوره، اجرای احکام، تسهیل در اجرای امور و رسیدگی به مسائل مختلف زندانیان بیشترین درخواست‌های مردم بوده است.

وی گفت: سال گذشته شورای حفظ حقوق بیت‌المال توانست ۴۹ هکتار زمین رفع تصرف شده، ۱۸۰ هزار مترمربع زمین آزادسازی شده حاشیه رودخانه‌ها و مسدود و پلمب سه حلقه چاه غیرمجاز را داشته است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی و حمایت قضایی از تولید و اشتغال در استان اقدامات مطلوبی انجام شده است به همین منظور رفع مشکل ۱۹ شرکت تولیدی در دستور کار قرار گرفت که از این تعداد ۹ شرکت احیا و ۱۰ شرکت هم بازرسی و بازدید شد.

علی‌محمدی به افزایش جمعیت کیفری زندان‌ها و تلاش برای کاهش این تعداد اشاره و تصریح کرد: در این راستا بیش از ۱۵۰ فقره پابند الکترونیک به برخی زندانیان داده شده است، دو هزار و ۸۰۰ زندانی به مرخصی رفته‌اند و ۱۱۶ آزادی مشروط داشته‌ایم.

وی با اشاره به انجام افزون‌بر یک‌هزار و ۳۰۰ بازدید از سوی مقام‌های قضایی از زندان‌های استان یادآور شد: ایجاد اشتغال در زندان و خارج از آن از سوی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان در سطح کشور بی‌نظیر است.

وی در پایان اظهار داشت: مردم چهارمحال و بختیاری برای تعویض اسناد دفترچه‌ای و تبدیل به سندهای تک‌برگ به اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان مراجعه کنند.

چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.