شما اینجا هستید
اجتماعی » دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری

دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری

خدمات نظام اسلامی در چهارمحال و بختیاری به ویژه در روستاها و مناطق دوردست این استان نمود عینی دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه محرومیت زدایی است. به گزارش چهارمحال آنلاین ، استان چهارمحال و بختیاری به مرکزیت شهرکرد در زاگرس مرکزی واقع است. این استان با گسترده ای برابر با ۱۶ هزار و ۴۲۱ کیلومترمربع یک درصد از کل وسعت ایران و بیست و دومین استان کشور از نظر پهناوری است.
از نظر جغرافیای سیاسی، این استان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در دهه ۲۰ یکی از فرمانداری های کل استان اصفهان محسوب می شد و بخشی از مناطق بختیاری نشین آن نیز به خوزستان تعلق داشت اما هم اینک این استان با حدود ۹۴۷ هزار نفر بر اساس آخرین تقسیمات جغرافیایی دارای ۹ شهرستان، ۴۲ شهر، ۱۹ بخش، ۳۹ دهستان و بیش از ۸۰۰ روستای دارای سکنه است و به برکت خدمات نظام در عرصه های مختلف عمرانی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و اجتماعی شاهد شکل گیری تحولات خوبی بوده است. استاندار چهارمحال و بختیاری در همین خصوص اظهار داشت: ۹۰ درصد خدمات شکل گرفته در استان طی سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی انجام گرفته است. اقبال عباسی ادامه داد: با وجود توطئه های بسیار و فتنه های دشمن از قبیل ترور، جنگ تحمیلی، تحریم و فشار اقتصادی انقلاب اسلامی در مسیر رشد و پیشرفت خود در حرکت است و این فتنه ها نتوانسته مانع راه نظام شود. وی تصریح کرد: با وجود همه مشکلاتی که دشمن سر راه نظام اسلامی قرار داده اما خدمات و دستاوردهای شکل گرفته در این چهل سال قابل تقدیر و تحسین است.

استاندار چهارمحال و بختیاری همچنین به نقش همراهی مردم در پیروزی های نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: اگر حضور مردم و روحانیت و ایثارگری ایثارگران نبود ایرانی وجود نداشت و جمهوری اسلامی برقرار نمی شد. عباسی خاطرنشان کرد: خدمات دولت و مردم متقابل است و هم افزایی و همراهی بخش های مختلف نظام در شکل گیری این دستاوردها بسیار موثر و تاثیرگذار بوده است.
گزارش های موجود حاکی از آنست که پیش از انقلاب اسلامی هیچ کارخانه و واحد صنعتی در این استان وجود نداشت اما هم اینک ۲۷ شهرک و ناحیه صنعتی در استان مستقر است.
در بخش کشاورزی از تولید ۲۹۶ هزار تن تولید محصول در سال ۵۷ به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در چهل سالگی انقلاب دست پیدا کرده ایم. در حوزه بهداشت و درمان نیز تعداد مراکز بهداشتی، درمانی استان از ۱۴۵ مرکز به ۴۷۶ مرکز افزایش یافته است. همچنین میزان دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها از ۳۵ درصد به ۱۰۰ درصد، تعداد پزشک عمومی از ۱۵ به ۳۷۳ نفر و تعداد بهورزان از ۹۰ به ۶۴۳ نفر در چهل سالگی انقلاب اسلامی رسیده است. ضریب اشغال تخت بیمارستانی نیز از ۴۸ درصد در سال ۵۷ به ۷۳ درصد در ابتدای سال ۹۷ رسیده است که نشان از فراهم بودن خدمات با رعایت استانداردهای اقتصاد سلامت دارد. هم اینک در حدود ۶۵۰ نفر از مردم این استان زیرپوشش بیمه سلامت قرار دارند.

در حوزه علمی و آموزشی نیز قبل از پیروزی انقلاب تنها یک دانشکده، ۵۹۰ دانشجو و ۱۰ عضو هیات علمی در استان فعال بوده است اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد مراکز آموزشی به ۲۴ واحد، تعداد دانشجویان به ۵۳ هزار و ۵۳۳ دانشجو و تعداد اعضای هیات علمی به یک هزار و ۸۱۰ نفر افزایش یافته است.
در طی ۴۰ سال گذشته نیز فضاهای فرهنگی استان به ازای هر یک هزار نفر جمعیت استان به بیش از ۲۰ برابر افزایش یافته است.
حوزه راهسازی نیز در طول ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی ۲۵۷ کیلومتر بزرگراه در استان احداث شد که قبل از آن هیچ بزرگراهی در استان احداث نشده بود.
همچنین در همین مدت ۸۱۶ کیلومتر راه اصلی و ۲۹۱ کیلومتر راه فرعی احداث شده که در مقایسه با سالهای قبل از انقلاب به ترتیب از رشد ۹ و ۷۲۵ درصدی برخوردار شده است.
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ شهر و یا روستایی از نعمت گاز برخوردار نبود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیش از ۹۵ درصد استان معادل بیش از ۳۰۰ هزار مشترک از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.
همچنین در طول چهل سالگی انقلاب اسلامی، تعداد روستاهای برق دار استان ۷۲ برابر شده است.
طی چهل سال از عمکرد انقلاب اسلامی ۶۲۵ هزار و ۱۹۸ نفر در ۴۲ شهر استان از نعمت آب آشامیدنی سالم و لوله کشی بهره مند شدند. در حالیکه در سال ۵۷ تنها ۱۷۰ هزار نفر در ۱۲ شهر استان تحت پوشش لوله کشی آب سالم و آشامیدنی بودند.
همچنین قبل از انقلاب هیچ یک از روستاهای استان لوله کشی آب شرب نشده بود اما به برکت انقلاب اسلامی ۶۵۱ روستا در قالب ۹۲ هزار و ۲۴۶ خانوار به آب لوله کشی سالم و بهداشتی دسترسی پیدا کردند.
اما عمق محرومیتی که در روستاهای چهارمحال و بختیاری قبل از انقلاب اسلامی مشاهده می شد امروز به برکت نظام اسلامی تا حد بسیار زیادی زدوده شده و این مناطق از امکانات بهتری برخوردار شده اند. هر چند این امکانات کافی نیست و هنوز در برخی از مناطق نارسایی ها و کمبودهایی وجود دارد، اما این محرومیت زدایی در بهبود زندگی روستاییان نقش بسزایی ایفا کرده است.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری چهارمحال و بختیاری در همین خصوص گفت: در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ یک از روستاهای استان از نعمت آب لوله کشی، گاز و برق بهره مند نبودند ، اما امروز در چهل سالگی انقلاب، دسترسی مردم به این خدمات آسان شده است.
ملک محمد محمودیان ادامه داد: هم اینک ۴۶۴ روستای استان گازکشی شده است که درصد گازرسانی به روستاها را ۸۷ درصد افزایش داده است.
وی تصریح کرد: تنها ۱۳ درصد روستا که در مناطق سخت گذر و کوهستانی از جمله بخش بازفت، دهستان بارز در بخش منج و دهستان پشت کوه میلاس قرار دارند ، بی بهره از انرژی گاز هستند.
مدیرکل دفتر امور روستایی چهارمحال و بختیاری همچنین درصد روستاهای برخوردار از نعمت برق را ۹۹٫۵ درصد و روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت بهره مند از آب لوله کشی را ۷۲ درصد اعلام کرد.
محمودیان ، با بیان اینکه در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک هزار و ۵۳۹ کیلومتر راه روستایی در استان ایجاد شده است، اظهار داشت : هم اینک ۶۵ درصد راه های روستایی استان آسفالت است.
وی، با بیان اینکه ۸۴ درصد روستاهای استان دارا مدیریت روستایی هستند، افزود: ۹۰ درصد جمعیت روستایی استان دارای شورای اسلامی روستا است.
محمودیان تعداد روستاهای برخوردار از خدمات اینترنت را ۹۰ درصد تعداد روستاهای استان عنوان کرد و گفت: هم اینک ۳۰۷ روستا به خدمات اینترنت دسترسی دارند و تا پایان سال ۲۰۰ روستای دیگر نیز به خدمات اینترنت مجهز می شوند. به گفته مدیرکل دفتر امور روستایی چهارمحال و بختیاری،۱۰۰ درصد روستا زیر پوشش بیمه سلامت و ۹۰ درصد روستاها تحت پوشش صدا و سیما هستند. محمودیان، روستاهای دارای تلفن ثابت را ۶۶۵ روستا عنوان کرد و افزود: ۱۵۹ دفتر آی سی تی (ICT) نیز در روستاهای استان فعال شده است. مدیرکل دفتر امور روستایی چهارمحال و بختیاری به تحولات حوزه کشاورزی در روستاهای استان اشاره و تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی ۲۹۶ هزار تن محصولات کشاورزی در استان برداشت می شد ، اما این میزان هم اینک به یک میلیون و ۴۳۰ تن محصولات زراعی، دام و طیور و آبریان افزایش یافته است.
محمودیان خاطرنشان کرد: تولید ۶ هزار و ۵۰۰ تن قارچ در سال و افزایش تولید عسل از ۷۰ تن به یک هزار و ۵۱۲ تن در سال از دیگر دستاوردهای این حوزه است.
وی، مراکز بهداشتی و درمانی فعال در روستاها را شامل ۴۰ درمانگاه، ۳۳۰ خانه بهداشت و ۷۹ مرکز بهداشتی درمانی اعلام کرد و گفت: ۶۵ مرکز توانبخشی نیز در روستاها خدمات رسانی می کند در حالی که تعداد این مراکز خدماتی قبل از انقلاب انگشت شمار بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!