سامانه پرتودهی هسته‌ای گاما در شهرکرد روز پنجشنبه ۱۸ دی در آیین چهلمین برنامه افتتاح جهش تولید با دستور رییس جمهوری به صورت رسمی افتتاح شد.

رییس جمهوری در این آیین که به صورت ارتباط ویدئو کنفرانس با استان چهارمحال و بختیاری برقرار شد، اظهار داشت: طرح پرتودهی گاما زیرساخت مهم و کاربردی است که با استفاده از فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز می‌تواند در خدمت بخش‌های مختلف باشد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی با تاکید بر توسعه سامانه‌های پرتودهی گاما در کشور به معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری دستور داد تا در مکان‌هایی که محصولات کشاورزی تولید می‌شود، این سامانه برای ماندگاری محصولات راه اندازی شود.

وی تصریح کرد:سامانه پرتودهی گاما نقش موثری در امنیت غذایی و بخش کشاورزی دارد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این برنامه به دستاوردهای سامانه پرتودهی گاما در شهرکرد در ایام شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: این مرکز در ایام شیوع کرونا با استریل کردن ماسک‌های مصرفی مردم نقش موثری در مقابله با شیوع کرونا داشته و به وزارت بهداشت کمک‌های زیادی کرد.

سورنا ستاری افزود: این مرکز به طور کامل از سوی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت شارپرتو ایرانیان(پرتودهی گاما)چهارمحال و بختیاری گفت:برای راه‌اندازی این سامانه ۲۰۰ میلیارد تومان به ارزش روز سرمایه‌گذاری شده است و این در حالی است که این مرکز سالانه ۱۰۰ میلیون دلار برای کشور صرفه‌جویی ارزی دارد.

سید رضا رفیعی افزود: این سامانه نمونه عینی استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و بی‌شک راه شهیدان هسته‌ای کشور را ادامه می‌دهد.

وی با بیان اینکه سامانه پرتودهی گاما یک زیرساخت به شمار می‌رود که در حوزه صنایع غذایی، تجهیزات پزشکی و سایر حوزه‌ها کاربرد دارد، خاطرنشان کرد: محصولاتی که پرتودهی گاما می‌شوند  به ماندگاری آن بیش از یک سال اضافه می‌شود.

رفیعی خاطرنشان کرد: این زیرساخت در رعایت استانداردها و پروتکل‌های بهداشتی و حذف مواد شیمیایی در حوزه نگهداری و افزایش ماندگاری مواد غذایی، میوه و صیفی‌جات کاربرد دارد و در حوزه تجهیزات پزشکی نیز در بخش استریل به کار گرفته می‌شود.

وی از پرتودهی بیش از پنج میلیون ماسک در دوران شیوع ویروس کرونا از سوی این مرکز خبر داد و گفت: از این تعداد سه میلیون ماسک به صورت رایگان برای گروه‌های مردمی و جهادی پرتودهی شده است.

سامانه پرتودهی گاما به مدت یک سال زیر نظر سازمان انرژی اتمی ایران دوره آزمایشی خود را طی کرده است و امروز به صورت رسمی بهره‌برداری شد

سامانه پرتودهی هسته‌ای گاما شهرکرد

در آیین چهلمین برنامه افتتاح جهش علاوه‌بر طرح پرتودهی گاما در شهرکرد، تولید واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان البرز، کارخانه نوآوری استان فارس و کارخانه نوآوری استان خراسان رضوی با مجموع ارزش سرمایه‌گذاری ۴۵۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی هفت هزار و ۱۵۰ نفر به طور همزمان به دستور رییس جمهوری بهره‎برداری شد.

پایگاه خبری تحلیلی چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.