سرپرست معاونت اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: مردم در اجرای طرح مردمی‌سازی و عادلانه کردن توزیع یارانه‌ها به تیم اقتصادی دولت اعتماد کنند و با همراهی خود دولتمردان را در اجرای هر چه بهتر این طرح یاری دهند.

محمدکاظم منزوی روز چهارشنبه در نشست خبری که در محل خانه مطبوعات و خبرنگاران این استان برگزار شد، اظهار داشت: اصلاح اقتصادی در کشور با هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد و از سال ۸۹ تاکنون گام‌هایی از این طرح در کشور اجرا شده است اما این بار دولت درصدد است تا با اجرای صحیح و کامل این طرح در تامین امنیت غذایی کشور گام بردارد.

وی ادامه داد: طرح مردمی‌سازی و عادلانه کردن توزیع یارانه‌ها دارای محاسن بسیاری است که هنوز به طور کامل برای مردم کشور و استان تبیین نشده است هرچند ممکن است در اجرای آن با چالش‌هایی نیز مواجه شویم اما همراهی مردم می‌تواند در پیشبرد هرچه بهتر این طرح دولت را یاری دهد.

سرپرست معاونت اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: ابعاد اجرای طرح جهانی است چراکه بخشی از تولیدات کشور که یارانه به آن تعلق می گرفت پیش از این از کشور به صورت قاچاق خارج می‌شد که اکنون با آزادسازی ۹ قلم کالای اساسی از قاچاق این کالاها جلوگیری می‌شود.

منزوی با تاکید بر اینکه فرهنگ مصرف در کشور باید اصلاح شود، اظهار داشت: فرهنگ نخریدن کالایی که گران می‌شود شاید خوب باشد اما به شرط اینکه برای همه محصولات باشد چراکه در روزهای اخیر با نخریدن مرغ چالش‌هایی برای تولیدکنندگان این بخش ایجاد شده است.

وی ادامه داد: از زمان اجرای مردمی‌سازی و عادلانه کردن توزیع یارانه‌ها و آزادسازی قیمت ۹ کالای اساسی، مصرف و تقاضا برای کالا در استان کاهش پیدا کرده است که اگرچه اعلام میزان دقیق آن سخت است اما به طور مثال کشتار مرغ از ۷۰ تن در روز به ۲۵ تن کاهش یافته است.

سرپرست معاونت اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: به مرور نظام قیمت‌گذاری بر کالاهای تولیدی انجام می‌گیرد تا بازار به ثبات برسد و تا آن زمان از مردم استان تقاضا می‌شود با دولتمردان همکاری کنند.

منزوی همچنین از تشدید نظارت‌ها بر بازار استان برای کنترل قیمت‌ها خبر داد و گفت: تیم‌های بازرسی متشکل از بازرسان افتخاری، بازرسان بسیجی، نیروی انتظامی و بازرسان جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت هستند و به طور نمونه روزانه ۲۰۰ بازرسی در سطح شهر شهرکرد انجام می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: نظارت‌ بر بازار را متکی به گزارش‌های مردمی می‌دانیم و از مردم تقاضا می‌شود هر تخلفی که مشاهده کردند را گزارش دهند تا با آن صنف متخلف برخورد شود.

سرپرست معاونت اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری، اقناع‌سازی را از مهمترین راهکارها برای همراهی مردم با سیاست‌های اقتصادی دولت دانست و افزود: به نظر می‌رسد باید قبل از اجرای طرح مردمی کردن یارانه‌ها، اقناع‌سازی انجام می‌گرفت اما باید به این نکته توجه داشت که فرصت دولت برای اجرای این طرح کوتاه بود و ذخایر کالاهای استراتژیک کشور کاهش پیدا کرده بود و باید این طرح هرچه زودتر اجرا می‌شد.

منزوی تصریح کرد: تلاش می‌شود سطح تاب‌آوری مردم را با کنترل قیمت‌ها بالا ببریم و نظام قیمت‌گذاری را در دستور کار قرار دهیم.

چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.