سفرهای استانی سفیر اتریش در ایران ،در سال‌های اخیر سوءاستفاده و جاسوسی‌های بسیاری از سوی کشورهای متخاصم آن هم در قالب ساز و کارهای قانونی مثل حضور در تیم مذاکره کننده هسته‌ای، حامیان محیط‌زیست و… از تأسیسات و زیرساخت‌های مهم ایران دیده شده است، اکنون باید بیش از پیش مراقب رفتارهای مشکوک بود و همان‌طور که معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری می‌گوید: به‌هرحال باید مراقب باشیم چراکه دشمن، دشمن است.

اشتفان شُولتس، سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران متولد ۳۱ مارس ۱۹۶۶ در وین است.

اشتفان شُولتس متأهل و دارای پنج فرزند است، ازجمله مدارک علمی وی می‌توان به دکتری علوم سیاسی از دانشگاه وین اشاره کرد، شُولتس به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی (زبان مادری) تسلط دارد و زبان چینی را در حد ابتدایی می‌داند.

شُولتس طی مدت مأموریت خود به‌عنوان سفیر اتریش در ایران تلاش کرد با فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌های مختلف در این کشور آشنا شود و در سفرهای متعدد خود به استان‌های مختلف سعی در شناخت بیشتر ایران داشت.

وی ایران را فراتر از تهران می‌داند، از نگاه شُولتس ایران یک تمدن دارای جغرافیای متنوعی است و فرهنگ ایران فرهنگی غنی است به همین دلیل برای همکاری با هر منطقه، استراتژی خاص آن منطقه را تهیه می‌کند.

استفان شُولتس هدف از سفرهای خود را نه تفریحی بلکه کاملاً کاری عنوان می‌کند که در آن‌ها با تعداد زیادی از فعالان اقتصادی به‌ویژه بخش خصوصی که موتور محرک اقتصاد در جامعه‌ای به شمار می‌آید، دیدار و تبادل‌نظر می‌شود.

جدای از مسائل اقتصادی، مباحث فرهنگی نیز برای سفیر اتریش بسیار مهم است و وی سعی دارد در سفرهای استانی که انجام می‌دهد به این مسائل رسیدگی و با فرهنگ هر منطقه آشنا شود.

شُولتس بیش از سه سال است که به‌عنوان سفیر اتریش، مدیریت سفارت وین در تهران را عهده‌دار بوده و نکته قابل‌توجه اینکه طی همین سه سال که البته اوج تحریم‌های آمریکا علیه ایران است به بیش از ۲۵ استان ازجمله چهارمحال و بختیاری سفر کرده و به قول خود استراتژی هر منطقه و هر استان را برای سرمایه‌گذاری بهتر از قبل تهیه کرده است.

گمانه‌هایی مطرح شده است که سفیر اتریش در سفرهای استانی خود به دنبال چیزی فراتر از سرمایه‌گذاری اقتصادی، آن‌هم در شرایطی است که ایران تحت شدیدترین تحریم‌های اقتصادی قرار دارد، درحالی‌که ایران بعضاً حتی قادر به خرید داروهای حیاتی برای بیماران خاص نیست، سفیر اتریش در سفرهای استانی خود خبر از سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی و اقتصادی می‌دهد.

در اولین قدم به سراغ خبرگزاری مهر می‌رویم که در تاریخ ۲۹ آذرماه ۹۹ در خبری به سفرهای استانی استفان شُولتس پرداخته است:

نکته قابل‌توجه درباره سفیر اتریش در ایران این است که وی تاکنون به ۲۵ استان کشور سفر کرده و کلیه سفرهای آقای سفیر در ردیف سفرهای کاری محسوب شده و هیچ‌یک با هدف تفریح و تفرج انجام نشده، موضوعی که خود او هم در گفتگو با رسانه‌ها به آن اذعان کرده است.

وی در جریان سفرهای خود با فعالان اقتصادی در استان‌های مقصد دیدار و گفتگو داشته و طبیعتاً موفق شده برآورد دقیقی از ظرفیت‌ها، مشکلات و نارسایی‌های هر استان به‌دست آورد.

حال سؤال اینجاست که در شرایط فراگیری بیماری کرونا و محدودیت‌های تردد که عموم مردم قادر به انجام سفرهای بین‌استانی نیستند، این سفرها با چه مجوز و با چه اهدافی انجام شده است؟

اساساً سفیر یک کشور خارجی با چه توجیهی این تعداد سفر داخلی را انجام داده؟ آیا این رویه در کشورهای دیگر هم معمول است؟

سؤال مهم‌تر اینکه؛ مگر سطح روابط اقتصادی ایران با اتریش آن‌هم در شرایط تحریم‌ها چقدر است که لازم بوده سفیر آن به ۲۵ استان کشور سفر کرده و با فعالان اقتصادی ملاقات و گفتگو کند.

لازم به ذکر است؛ مهم‌ترین موضوعی که طی سال‌های گذشته و به‌ویژه بعد از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام همواره مدنظر سرویس‌های اطلاعاتی غربی بوده، کسب اطلاع دقیق از میزان تأثیرگذاری تحریم‌ها بر حوزه‌های مختلف اقتصادی و روش‌های دور زدن تحریم‌ها بوده.

با توجه به تمرکز سفیر اتریش بر جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی استان‌های مختلف نمی‌توان فرضیه ارتباط این سفرها به ارزیابی تأثیرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد کشور را از نظر دور داشت.

به نظر می‌رسد سفرهای غیرمعمول سفیر اتریش باید مورد توجه نهادهای مسئول قرار بگیرد.

گفتنی است، دو سال قبل و در آستانه سفر رئیس‌جمهور کشورمان به اتریش، یکی از دیپلمات‌های سفارت ایران در این کشور، به بهانه واهی طراحی برای اقدام تروریستی، در آلمان بازداشت شده و دولت اتریش هیچ اقدامی برای رهایی وی به دلیل مصونیت دیپلماتیک انجام نداد.

همچنین سایت خبری مشرق‌نیوز؛ در گزارشی مفصل به بیان برخی ارتباطات و همچنین ابعاد سفرهای سفیر اتریش در طی سه سال حضور وی در ایران پرداخته است که در زیر به آن اشاره می‌شود:

اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، ضمن اعلام خبر دستگیری پنج جاسوس و قطعی شدن حکم دو جاسوس، درباره فردی به نام «مسعود مصاحب»، دبیر کل انجمن دوستی ایران و اتریش، خبر داد.

مسعود مصاحب فرزند محمود به‌عنوان دبیر کل انجمن دوستی ایران و اتریش به اتهام همکاری با اسرائیل و سرویس جاسوسی آلمان مبادرت به جاسوسی می‌کرد که اطلاعات مختلفی را در حوزه‌های موشکی، هسته‌ای، نانو و درمان در اختیار می‌گذاشت و به ده سال حبس محکوم شد، این حکم قطعی شده و در حال اجراست.

طبق آنچه از سوابق مصاحب (عمدتاً در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور) منتشر شده، مسعود مصاحب پیش از انقلاب و در سال ۱۹۶۵ به اتریش رفت، ۱۰ سال بعد دکترای مهندسی مکانیک خود را از «دانشگاه فنی وین» گرفت.

مصاحب سال ۱۹۸۰ شهروندی این کشور را به دست آورد ولی ناگهان صاحب روابطی بسیار نزدیک با سفارت جمهوری اسلامی در وین شد، به شکلی که پس از پایان جنگ و بیش از ۲۰ سال با صنعت هواپیمایی ایران همکاری داشت.

طبق ادعای همین رسانه‌ها، ارسال قطعات هواپیماهای مسافربری و همین‌طور تجهیزات مخابراتی از اروپا به ایران، یکی از فعالیت‌های اقتصادی مسعود مصاحب در پیوند با ایران بود.

طبق همین گزارش‌ها، وی یکی از نزدیک‌ترین افراد به فردی به نام «بقا الله وثوق» (بهایی تبار و تاجر اتریشی-ایرانی) به حساب می‌آمد.

جولای سال ۲۰۱۰ میلادی، پلیس اتریش خبر ترور وثوق را تائید کرد، وثوق مدیر شرکت اتریشی (سراگ) بود که به ایران و به‌ویژه برای پروژه‌های نفتی «پارس» و «عسلویه» قطعات ارسال می‌کرد.

روزنامه بریتانیایی تلگراف حتی مدعی شده بود که طبق برخی اخبار، شرکت وثوق، در تأمین قطعات برای تأسیسات هسته‌ای ایران نیز نقش داشت، این امر با توجه به زمینه اعلامی جاسوسی مسعود مصاحب (حوزه هسته‌ای) جای بررسی دارد، حتی این امکان که شرکت متعلق به وثوق و فرد مرتبط با او (مسعود مصاحب) در انتقال قطعات آلوده به چرخه انرژی اتمی ایران نقش داشته‌اند، به ذهن متبادر می‌شود.

پلیس اتریش اعلام کرد ضارب شخصی بوده است به نام «صمد» که پیش‌تر به اتهام قاچاق مواد مخدر به زندان افتاده بود، صمد پس از تیراندازی به بقا الله وثوق، با اداره پلیس تماس گرفت و خودش را تسلیم کرد، هرگز مشخص نشد انگیزه‌ او از قتل وثوق چه بوده است اما شرکت سراگ قرار بود پس از وضع تحریم‌های اروپا علیه ایران، مورد تحقیق قرار بگیرد.

سفرهای استانی سفیر اتریش در ایران

روزنامه اشتاندارد، چاپ وین، در گزارش آگوست ۲۰۱۹ خود درباره مسعود مصاحب، مدعی شده بود که مسعود مصاحب به همراه هیاتی از مدیران شرکت «مد آسترون» به ایران سفر کرده بود که بازداشت شد؛ این شرکت، یک مجموعه اقتصادی چند تابعیتی است که عمده سهام آن در اختیار دولت اتریش و شرکت‌های روسی است.

روزنامه «Die presse» چاپ اتریش در مورد دایره فعالیت‌های این شرکت می‌نویسد: مد آسترون (MedAustron) یک مرکز تحقیقاتی اتریشی درزمینهٔ اشعه درمانی است، این مرکز به‌تازگی شعبه‌ای در نزدیکی تهران دایر کرده بود.»

ظاهراً منظور از شعبه تهران این شرکت، مشارکت آن در تأسیس مرکز ملی یون درمانی سرطان ایران است، این مرکز در ۲۵ اردیبهشت ۹۶، یعنی در آستانه انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری با حضور محمدجواد ظریف، علی‌اکبر صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی)، سفیر اتریش، یکی از شهرداران اتریش (احتمالاً به نمایندگی از بخشی از سهامداران مدآسترون) و مسئولان شرکت مدآسترون افتتاح شد.

افتتاح این مرکز، از سوی رسانه‌های حامی دولت به‌عنوان یکی از دستاوردهای برجام در آن مقطع تبلیغ می‌شد، البته وقتی حالا به اظهارات سخنگوی قوه قضاییه درباره زمینه‌های جاسوسی مصاحب (موشکی، هسته‌ای، نانو و درمان) دقت می‌کنیم و این‌که او را ظاهراً در سفر به همراه مسئولان مدآسترون در ژانویه ۲۰۱۹ به ایران دستگیر کرده‌اند، ماجرا جالب‌تر می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.