شهرکرد آب ندارد ، بی‌آبی حدود ۳۰۰ هزار نفر شهروند شهرکردی و تعدادی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری همچون بابا حیدر، فیل آباد، سورشجان، فرخشهر، فارسان و روستاهای مسیر کوهرنگ تا شهرکرد وارد روز پنجم شده است و طبق گفته مسؤولان، پیش‌بینی متقنی از زمان رفع این مشکل وجود ندارد.

یک روز بعد از عاشورا حسینی بود که آب در شهر شهرکرد و برخی دیگر از شهرها و روستاهای استان چهارمحال و بختیاری، قحط شد.

مردم از همه جا بی‌خبر منتظر بودند تا آب شرب بعد از یک ساعت، دو ساعت، سه ساعت و… وصل شود اما انتظار بی فایده بود و این قحطی آب کلافه کننده روزها به طول انجامید.

کار به جایی کشید که در شهرکرد ۳۰۰ هزار نفری، مرکز استان چهارمحال و بختیاری، تاکید می‌شود استانی که خود دارای منابع آبی متعدد است و سرچشمه رودهای بزرگی همچون کارون، دز و زاینده رود به حساب می‌آید، با استفاده از ۷۰ تانکر فراخوانده شده از استان‌های دیگر کشور آب رسانی شد.

تانکر ها در خیابان‌ها مستقر شدند و اطلاع‌رسانی از سوی شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری صورت گرفت که مثلا یک تانکر در فلان خیابان شهر مستقر است مردم بروید آب بگیرید.
آبرسانی با تانکر صرفا نمی‌توانست مصرف روزانه یک شهر ۳۰۰ هزار نفری را تامین کند به همین دلیل دست به دامان چاه‌های کشاورزی شدند و ۱۱ چاه کشاورزی آن هم وقتی که زمان کاشت و داشت است از کشاورزان گرفته شد تا در قحطی آب، آب شرب مردم تامین شود.
باز هم نشد و همچنان شهر و مردمش بی‌آب بودند، تدبیر اندیشیده شده این بود تا از خط پدافندی انتقال آب سامان به شهرکرد استفاده شود، که شد؛ ولی باز هم جوابگو نیست چراکه به گفته مسؤولان امر مخازن آب خالی شده و بیش از این‌ها آب برای پر شدن آن‌ها و سپس وارد مدار شدن آن لازم است.

حالا سوال این است این همه مشکل بی‌آبی چگونه برای یک شهر ۳۰۰ هزار نفری و شهرها و روستاهای اطراف آن به‌وجود آمده است، جواب آن ساده است، چشمه کوهرنگ، همان چشمه‌ایی که به دلیل نفوذ سیل به آن گل‌آلود شده با کام مردمی که به آن احتیاج دارند قهر کرده است.

منبع آب ناپایداری که یک روز یخ می‌زند، یک روز خشک می‌شود و یک روز گل می‌شود تا با این ناز کردنش همواره مردمان در مسیر خط انتقال خود را به دردسر بیندازد.

آب چشمه کوهرنگ بدلیل کدورت بالای ناشی از سیلاب‌ها از مدار بهره‌برداری خارج شد

چهارشنبه ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱ بود که معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری به صورت رسمی، اعلام کرد آب چشمه کوهرنگ بدلیل کدورت بالای ناشی از سیلاب‌های اخیر از مدار بهره‌برداری خارج شده است. و از مردم شریف و فهیم شهرها و روستاهای مسیر خط کوهرنگ خصوصا شهر شهرکرد درخواست نمود با مدیریت مصرف در مصرف آب موجود نهایت صرفه جویی را بعمل آورند.

قطعی آب در شهرکرد باعث شد تا امام جمعه موقت این شهر در خطبه‌های نماز جمعه، در این خصوص موضع گیری داشته باشد.
همچنان رسیدن آب چشمه کوهرنگ چاره کار بی‌آبی در شهرکرد است/ استفاده از ۱۱ چاه و خط پدافندی سامان به شهرکرد

عبدالعلی ارژنگ فرماندار شهرستان شهرکرد، اظهار کرد: به دنبال قطعی آب چشمه کوهرنگ براساس ضرورت، چاه های کشاورزی شناسایی شده پیرامون شهرکرد به مجموعه آب شهرکرد اضافه شدند.

وی افزود: در مجموع در شهرکرد ۱۱ حلقه چاه شامل دو حلقه چاه از فرودگاه شهرکرد، سه حلقه چاه از شهرداری شهرکرد و ۶ حلقه چاه کشاورزی وارد مدار شدند.

فرماندار شهرستان شهرکرد ادامه داد: دبی ورودی این تعداد چاه ۱۵۰ لیتر بر ثانیه است که بخشی از کسری آب شهرکرد را تامین می‌کند.

ارژنگ عنوان کرد: همچنین استفاده از خط پدافندی انتقال آب از سامان به شهرکرد نیز در دستور کار قرار گرفت و طبق آخرین بازدیدی که امروز ظهر ساعت ۱۴ از محل خط انتقال انجام گرفت چیزی حدود ۸۰ لیتر بر ثانیه آب در شهرکرد تحویل داده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به قطعی و کاهش فشار آب طولانی طی روزهای گذشته مصرف شبکه طی امروز بیشتر از حد تصور بود و به شکلی که باعث شد کد ارتفاعی مخازنی که آب داشتند پایین بیاید.

شهرکرد آب ندارد

فرماندار شهرستان شهرکرد اضافه کرد: تاکید بر این است تا با تمهیداتی عدالت توزیع آب رعایت شود که متاسفانه کاهش کد ارتفاعی اجازه این کار را نمی‌دهد.

ارژنگ بیان کرد: آخرین پیگیری‌های انجام گرفته در راستای رفع کدورت آب کوهرنگ و اقدامات در تصفیه خانه گردنه خولک نشان می‌دهد که در ساعات پایانی امروز مشکل آب رفع شود.

وی تاکید کرد: در حالت عادی چیزی حدود ۶۵۰ لیتر بر ثانیه مصرف شهر شهرکرد است اما با توجه به اینکه مخازن خالی هستند باید ۸۰۰ لیتر بر ثانیه آب تامین شود که تنها اضافه شدن آب کوهرنگ می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکل را رفع کند.

فرماندار شهرستان شهرکرد تصریح کرد: آبرسانی توسط ۷۰ دستگاه تانکر اعزامی از سراسر کشور به صورت سیار همچنان ادامه دارد.

ارژنگ از مردم شهرکرد و دیگر شهرهای اطراف که دچار مشکل آبی شدند عذرخواهی کرد و گفت: امید است با تلاش تیم‌های کاری از سراسر کشور هر چه سریع‌تر این معضل رفع شود.

وقوع سیل همواره یک امر طبیعی محتمل است که هیچ قدرت بشری نمی‌تواند در مقابل آن ایستادگی کند.

خشکیدن چشمه براثر وقوع خشکسالی واقعه‌ای است که سال‌های سال در طبیعت رخداده و رخ خواهد داد.
گل‌آلود شدن آب‌های سطحی و عمقی حالا که ما از آن‌ها به عنوان منبع شرب استفاده می‌کنیم فاجعه است اما این یک موضوع کاملا طبیعی برای طبیعت به شمار می‌رود.

همه این‌ها نشان می‌دهد این ما انسان‌ها هستیم که باید با عقل سلیم به دنبال منبع آب پایدار باشیم تا دیگر با بحران‌هایی همچون بحرانی که این روزها شهرکرد با آن دست و پنجه نرم می‌کند مواجه نشویم.

اینکه عده‌ای، بدون هیچ حقی و صرفا براساس منافع خود تصمیم می‌گیرند که یک پروژه انتقال آب که آب شرب نیمی از جمعیت یک استان را در مسیر خود تامین می‌کند انجام نشود و با جنجال و شانتاژ مردم را به این باور می‌رسانند که منافع ما تامین شود آب شرب مردم همسایه مهم نیست، در هیچ مرام، مسلک، فرهنگ، دین و آیینی پذیرفتنی نیست.

باید فکری به حال منبع پایدار تامین آب در برای شهرها و روستاهای استان چهارمحال و بختیاری کنند، چندین روز بدون آب زندگی کردن به حرف ساده است اما در عمل زندگی را فلج می‌کند.

این واقعه اخیر باید تلنگری به مسؤولان باشد تا با برخورد با خاطیان وضع موجود، پیگیری‌های مجدانه‌ای برای تامین آب پایدار برای شهرها و روستاهای چهارمحال و بختیاری داشته باشند تا دیگر آرامش مردم بهم نریزد و آن‌ها از حق مسلم خودشان که همان آب سالم و همیشگی است محروم نشوند.

چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.