شهر هفشجان چهارمحال و بختیاری ، به واسطه برخورداری از نیروی انسانی توانمند و مهندسان متبحر جوشکار با عنوان مهد مهارت جوش ایران شناخته می‌شود و اینک سودای جهانی‌شدن در سر دارد، اما می‌طلبد برای پیمودن این مسیر ناهموار، زیرساخت‌های مناسبی در این شهر ایجاد شود.

صنعت جوشکاری یکی از مهمترین فرایندهای ساخت و تولید در بخش‌های  مختلف است، که در صنایع مختلف از قبیل نفت و گاز، سازه و تاسیسات، خودروسازی، واگن‌سازی، کشتی‌سازی، هوا فضا، نیروگاه‌ها، الکترونیک و تجهیزات دقیق، پزشکی و دیگر صنایع کاربردهای فراوانی دارد. شهر هفشجان چهارمحال و بختیاری

شهر هفشجان چهارمحال و بختیاری در داشتن متخصصان زبده صنعت جوش کشور شناخته شده است و با وجود اینکه صنعت جوشکاری در این منطقه چندین سال سابقه دارد، اما این موضوع در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه واقع شده است و حتی این آوازه از مرزهای ایران فراتر رفته و به شهرت جهانی دست پیدا کرده است، به طوری که نیروهای متخصص این شهر با مهارت و تبحر منحصربه فرد خود با فعالیت در کشورهای مختلف جهان، نظر همگان را به  خود جلب کرده است.

جوشکاران زبده و متبحر در این شهر در صنعت  جوشکاری شناخته شده‌اند و حتی دختری به نام فاطمه فتحی ۱۲ ساله، سال گذشته از سوی برخی از مردم به عنوان ملکه جوش ایران نیز معروف شد و در یکی از برنامه‌های ملی از این دختر جوشکار نوجوان تقدیر شد.

برگزاری نخستین استارت‌آپ جوش ایران، راه‌اندازی مرکز جوش ایران و برگزاری المپیاد ملی جوش و رونمایی از نخستین آکواریوم جوش ایران در هفشجان مجموعه تلاش‌هایی است که در سال گذشته در راستای معرفی بیش از پیش استعدادهای این خطه در صنعت جوش به نمایش گذاشته شد.

ریشه‌های مهارتی و تبحر جوشکاران هفشجانی

اما در خصوص اینکه جوشکاران هفشجانی چگونه به این مهارت و جایگاه دست پیدا کرده‌اند باید به ریشه‌های آن پرداخت.

صاحب یکی از مقاله برتر بیستمین کنفرانس ملی جوش در همین رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: شکوفایی تبحر و استعداد مردم شهر هفشجان در صنعت جوش با حضور آنها در خوزستان همزمان با اکتشاف نفت در اواخر دوره قاجار باز می‌گردد.

حسین رستمی هفشجانی افزود: این افراد که در جهت حمل و نقل در شریان‌های ترانزیتی و شاهراه دزپارت، راه ارتباطی اصفهان به خوزستان فعالیت می‌کردند، در پروژه‌های بزرگ انتقال نخستین خطوط لوله نفت ایران به پالایشگاه‌ها به کار گرفته شدند و فعالیت جمعی این کارگران در این پروژه‌های نفتی با استفاده از فناوری جوش منجر به تبدیل شدن آنها به جوشکاران و تکنسین‌های فنی و ماهر شد.

وی تصریح کرد: این صنعتگران از حدود نیم قرن گذشته تاکنون نقش مهمی در توسعه ذوب‌آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فازهای مختلف پارس جنوبی از جمله عسلویه، پالایشگاه‌های خوزستان، شیراز، اصفهان، تهران و سرخس و تمامی پروژه‌های خطوط سراسری انتقال نفت، گاز و آب داشته‌اند.

ردپای حضور جوشکاران هفشجانی علاوه‌بر عرصه‌های حساس داخلی در پروژه‌های متعددی در کشورهای همجوار عراق، کویت، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی و فراتر از آنها در آفریقای جنوبی و اروپا نیز مشاهده می‌شود.

وی به حضور بین‌المللی جوشکاران این خطه کشور نیز اشاره کرد و گفت: ردپای حضور جوشکاران هفشجانی حتی در پروژه‌های متعددی در کشورهای همجوار عراق، کویت، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی و فراتر از آنها در آفریقای جنوبی و اروپا نیز مشاهده می‌شود.

رستمی، با اشاره به اسناد تاریخی، خاطر نشان کرد: از حضور نخستین کارفرما یعنی پهلوان نوروز هفشجانی در تاریخ صنعت نفت ایران بیش از ۱۱۰ سال می‌گذرد، اما پس از ورود فناوری جوش در ایران و با فرسوده شدن لوله‌های نفتی که متصل شده بودند، جوش مدرن سبب ایجاد اتصلات قوی و احداث خطوط لوله‌های نفتی و گازی جدید در سراسر ایران شد.

وی افزود: شهر هفشجان هم‌اکنون با حدود هفت هزار جوشکار، تکنسین و کارگر فعال در عرصه صنعت جوش ایران و تقدیم ۵۰۰ شهید و جان‌باخته صنعتگر هفشجانی، قابلیت تبدیل شدن به مرکز تخصصی جوش غرب آسیا و پایتخت صنعت جوش جهان را داراست.

ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جوشکاران شهر هفشجان در مهارت صنعت جوش سبب شد تا از سال ۱۳۹۴ شهر هفشجان نامزد کسب پایتخت صنعت جوش جهان در یونسکو شود.

این خبر را ملک محمد قربانپور مشاور وقت امور اجرایی و سرمایه‌گذاری استاندار چهارمحال و بختیاری داده بود و عنوان کرده بود که مذاکرات خوبی با مسئولان یونسکو انجام شده و در حال برداشتن گام‌های اولیه برای تحقق این مهم هستند.

از آن زمان تاکنون تلاش‌های بسیاری در شناسایی ظرفیت‌های این استان به ویژه در حوزه نیروی انسانی و معرفی و شکوفایی این ظرفیت‌ها برداشته شده اما همچنان از مطرح شدن شهر هفشجان به عنوان پایتخت جوش جهان خبری نیست و به نظر می‌رسد برای رسیدن این هدف بزرگ که در عین حال دست‌یافتی است، باید تلاش‌های بیشتری انجام گیرد.

به گفته کارشناسان و متخصصان امر برای تبدیل شدن شهر هفشجان به پایتخت صنعت جوش ایران و جهان باید اقدامات بسیاری انجام گیرد چرا که در حال حاضر شهر هفشجان، تنها از وجود نیروهای انسانی توانمند برخوردار است و زیرساخت‌های لازم برای تحقق این مهم فراهم نشده است.

پایگاه خبری تحلیلی چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.