شما اینجا هستید
اجتماعی » شورای شهرکرد ساماندهی مسیل ها را خواستار شد

شورای شهرکرد ساماندهی مسیل ها را خواستار شد

شورای شهرکرد ساماندهی مسیل ها را خواستار شد ،رئیس شورای اسلامی شهرکرد گفت: برای جلوگیری از جاری شدن سیل و روان آب ها باید مسیل ها، حوضه های آبریز، آبراهه ها و کانال های هدایت آب این شهر ساماندهی و ترمیم شود. به گزارش خبرگزاری استان چهارمحال و بختیاری ، حیدر علیپور دهکردی شنبه شب در نخستین نشست شورای اسلامی شهرکرد تاکید کرد: دخالت انسان در طبیعت، انسداد آبراهه ها و لایروبی نشدن مسیل ها در گذشته از مهمترین عوامل اصلی جاری شدن سیل است.

وی افزود: شهرداری شهرکرد در مدیریت روان آب های ناشی از بارش های ۳ موج اخیر به موقع وارد عمل شد. علیپور دهکردی تصریح کرد: بازسازی و ساماندهی کانال انتقال آب میدان حضرت قمر بنی هاشم (ع) تا محل آبریز، کانال های میرآباد، اجرای دیواره سنگی در کانال انتقال آب بلوار آیت الله طالقانی تا بوستان ملت، ساماندهی آبریز بلوار آیت الله طالقانی تا میدان ابوعلی سینا، ادامه مسیل جنوب شهر تا پایانه آزادی، سنگ کاری مسیل دربند قلات حوالی دانشگاه شهرکرد تا ابتدای ضلع غربی کمربندی ۱۵ خرداد باید در دستور کار شهرداری قرار گیرد.
وی یادآور شد: تخصیص منابع مالی از اعتبارات حوادث و بحران استانی و ملی برای تسریع در روند اجرایی این طرح ها ضروری است.

رئیس شورای اسلامی شهرکرد اظهار داشت: یک گروه کارشناسی از حوزه عمرانی شهرداری شهرکرد برای برآورد خسارت های ناشی از بارندگی ها را بررسی و برای ارائه به مدیریت بحران مستندسازی کند. وی گفت: طرحی علمی برای جلوگیری از هدررفت سیلاب ها، روان آب ها و آب ناشی از بارش ها در شهرکرد و استفاده بهینه از آن تهیه و عملیاتی شود.

** طرح جامع مسیل های شهرکرد تهیه شود
نایب رئیس شورای اسلامی شهرکرد نیز گفت: با توجه به نظریه های علمی و احتمال ورود به یک دوره ترسالی، ضروری است تا طرح جامع مسیل های شهرکرد تهیه و اجرایی شود. فرهاد رئیسی دهکردی تاکید کرد: در گذشته به علت ساخت و سازهای غیرکارشناسی و غیرمجاز، مشکلاتی در مسیل ها ایجاد شده است.وی افزود: برخی تجاوزها به حریم و بستر رودخانه ها و مسیل ها باعث شده تا مسیر بسیاری آبراهه ها و مسیل های شهرکرد تنگ یا تغییر کند.

** وضعیت کنونی برخی مسیل های شهرکرد خطرناک است
عضو شورای اسلامی شهرکرد نیز گفت: هم اینک وضعیت برخی مسیل های مرکز چهارمحال و بختیاری با خطر جدی مواجه است. مصطفی حیدری تصریح کرد: به علت اجرای برخی طرح ها بدون مطالعات لازم و دقیق مانند منظریه شهرکرد، اکنون با شدت یافتن بارش ها روانآب ها به مسیر جاده دانشگاه آزاد اسلامی هدایت می شود که بسیار خطرآفرین است.

وی یادآور شد: در سال های گذشته راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری زمین هایی را برای ساختمان سازی در حاشیه مسیل بلوار فرهنگ میرآباد غربی به صورت غیرکارشناسی واگذار کرده و همین امر باعث شده تا امروز این ساختمان ها با خطر جدی رانش احتمالی زمین و تخریب مواجه شوند. حیدری تاکید کرد: در صورت تشدید و یا استمرار بارندگی ها، خسارت های جبران ناپذیری به حوزه های روبنایی و زیربنایی شهرکرد وارد خواهد شد.
وی جاری نشدن سیل در شهرکرد را به علت پائین بودن میزان بارندگی دانست و اظهار داشت: شهرداری شهرکرد نسبت به لایروبی کامل محل اتصال مسیل میرآباد شرقی به مسیل گودال چشمه حدفاصل خیابان هواشناسی اقدام کند.

** طرح ذخیره روان آب ها در دشت شهرکرد اجرایی شود
عضو شورای اسلامی شهرکرد نیز گفت: طرح هدایت روان آب ها به دشت شهرکرد و ذخیره آن باید هر چه سریع تر اجرایی شود. حمید فتح اللهی دهکردی تصریح کرد: آبخوان داری دشت شهرکرد یکی از مهمترین نیازهای مرکز چهارمحال و بختیاری است. وی افزود: با این اقدام می توان سالانه حداقل ۶ میلیون متر مکعب آب ناشی از بارندگی و روانآب ها را دشت شهرکرد ذخیره کرد.

** حفر چاه های جذبی در ساختمان سازی ها الزام شود
عضو دیگر شورای اسلامی نیز گفت: حفر چاه های جذبی در ساختمان های مسکونی با هدف حفظ منابع ناشی از بارش ها باید الزام و اجرایی شود. طیبه شریفی تاکید کرد: در این صورت می توان روانآب های ناشی از بارش در پشت بام ها را از طریق ناودان به چاه های جذبی هدایت و به منابع زیرزمینی هدایت کرد. وی یادآور شد: با حفر چاه های جذبی علاوه بر این می توان بخشی از رواناب های موجود در معابر را از طریق این چاه ها جذب و ذخیره کرد. شریفی تصریح کرد: متاسفانه در سال های گذشته برای اجرای بسیاری طرح ها در شهرکرد آینده نگری نشده است.

** توسعه ساخت و سازهای شهری باعث افزایش روانآب ها شهردار شهرکرد نیز گفت: توسعه ساخت و سازهای شهری به ویژه در بالادست مرکز چهارمحال و بختیاری باعث افزایش روانآب های ناشی از بارندگی شده است. نورالله غلامیان دهکردی تاکید کرد: همین عامل و آسفالت شدن خیابان ها و معابر باعث شده تا آب ناشی از بارندگی در خاک جذب نشود و به سمت داخل و جنوب شهر هدایت شود.

وی با اشاره به بارش ۱۲۰ میلیمتری بارندگی های ۱۷ روز گذشته در شهرکرد اظهار داشت: در این مدت حتی یک مورد آبگرفتگی منازل مسکونی در مرکز چهارمحال و بختیاری گزارش نشد. غلامیان دهکردی تصریح کرد: البته برخی جوی و جدول های شهرکرد قدیمی است و ظرفیت کامل برای عبور تمامی روانآب ناشی از بارندگی های شدید را ندارد. وی افزود: طی ۸ سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات مدیریت بحران، ملی، استانی و شهرداری شهرکرد برای اجرای مسیل جنوب شهر هزینه شده تا خیابان ها دچار آبگرفتگی نشود.

شهردار شهرکرد تاکید کرد: متاسفانه اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در زمان اجرای طرح مسکن مهر منظریه مطالعات لازم را انجام نداده است. وی یادآور شد: همین عامل باعث شده تا هنگام بارندگی روانآب های منظریه به داخل جاده دانشگاه آزاد اسلامی هدایت و منجر به خطر شود. موج سوم بارش های بهاری در چهارمحال و بختیاری از روز جمعه شانزدهم فروردین در استان آغاز شد.

در پی این بارندگی ها بسیاری خیابان های اصلی شهرکرد دچار آبگرفتگی شد که معاون خدمات شهری و دبیر ستاد حوادث شهرداری شهرکرد در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: شدت بارندگی ها، شرایط توپوگرافی و شیب بالای شهر، رهاسازی زباله ها و ضایعات درون معابر و جوی و جدول، احداث پل در مقابل منازل مسکونی باعث پرش آب و خروج آن از جوی و جدول در هنگام بارندگی می شود. براساس پیش بینی سازمان هواشناسی موج سوم بارش ها از جمعه هوای چهارمحال و بختیاری را تحت تاثیر قرار داد و تا عصر روز شنبه این سامانه به اوج فعالیت خود رسید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!