قرارگاه امنیت غذایی چهارمحال و بختیاری ،رییس سازمان چهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تمایل به خرید محصولات تولید خانگی در حوزه کشاورزی به‌علت کیفیت بالای آن و تنوع محصولات خانگی در سطح استان و کشور بالاست، گفت: اکنون محصولات کشاورزی خانگی مشتری‌پسند هستند.

عطاالله ابراهیمی روز یکشنبه در جلسه قرارگاه امنیت غذایی استان با رویکرد توسعه مشاغل خانگی و خُرد در حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه در محصولات صنعتی بهداشت عمومی بیشتر رعایت می‌شود، افزود: تولیدات مشاغل خانگی در حوزه کشاورزی باکیفیت، سالم‌تر و ایمن‌تر هستند و تمایل به مصرف این محصولات در جامعه بالاتر از محصولات صنعتی است و اعتماد عمومی جامعه به این محصولات بسیار بالاست.

وی اظهار داشت: اجرای طرح پایش مشاغل خانگی باید در دستور کار قرار گیرد تا مشاغل خانگی و خرد موفق و شکست خورده شناسایی و برای تداوم کار و توسعه مشاغل خانگی موفق ،حمایت بیشتری انجام شود و دلایل شکست مشاغل خانگی ناموفق شناسایی شود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بسیاری از مشاغل خانگی برای ادامه و توسعه فعالیت، نیازمند تسهیلات هستند، افزود: با اجرای طرح پایش و شناسایی این مشاغل می‌توان زمینه پرداخت تسهیلات برای تداوم فعالیت این واحدها و مشاغل را فراهم کرد.

ابراهیمی افزود: درگذشته روستاها بخشی از نیاز شهرها را برآورده می‌کردند، اما امروز تولیدات کشاورزی به سمت روستاها می‌رود، در حالی که باید روستاها به سمت تولید بروند.

به گفته وی،هم‌اکنون ۳۳ تن نیاز روزانه تخم‌مرغ در استان است که حدود ۹ تن از این میزان در استان تولید می‌شود و از این میزان تنها یک و نیم(۱.۵) تن در روستاها تولید می‌شود که با توسعه طرح‌های تولیدی در مناطق روستایی می‌توان ضریب اطمینان برای تولید محصولات کشاورزی در استان را افزایش داد.

وی افزود: هم‌اکنون هشت واحد مرغ تخم‌گذار در استان مجوز فعالیت دارند که تنها پنج واحد فعال است. قرارگاه امنیت غذایی چهارمحال و بختیاری

ابراهیمی گفت:تاکنون چهار هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی در حوزه کشاورزی در سامانه نظام مهندسی کشاورزی ثبت‌نام کرده‌اند، دارای تجربه‌های اولیه هستند و ارائه تسهیلات ارزان قیمت و همچنین حمایت از آنها زمینه ورود به بازار کار و رقابت را فراهم می‌کند.

به گفته وی، براساس آمار چهار هزار فارغ التحصیل حوزه کشاورزی نیز در این سامانه ثبت نام نکرده‌اند که با استفاده از ظرفیت این دانش آموختگان دانشگاهی و ایجاد مشاغل خانگی و خرد برای این افراد زمینه کسب تجربه برای آغاز فعالیت‌های بزرگتر را برای این جامعه و همچنین سایر افراد در مناطق روستایی و شهری را فراهم کرد.

وی افزود: براساس سهمیه اختصاص داده شده به استان در توسعه مشاغل خانگی در بخش کشاورزی امسال ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات به این حوزه برای ایجاد ۳۰۰ فرصت شغلی اختصاص داده شده است که با پرداخت این تسهیلات و تشویق فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای استفاده از این فرصت می‌توان زمینه اشتغال ۱۰ تا ۲۰ درصد این افراد را فراهم کرد.

ابراهیمی به اهمیت توسعه مشاغل خانگی و خُرد و تداوم و استمرار فعالیت مشاغل ایجاد شده در این حوزه اشاره کرد و گفت: توجه به بازاریابی و تامین بازار فروش یکی از مهمترین سیاست‌های برای حمایت از این مشاغل است که باید  قبل از ایجاد مشاغل خانگی به آن توجه شود تا از شکست اشتغال ایجاد شده جلوگیری شود.

وی بر ارائه آموزش و تسهیلات حمایتی دیگر برای توسعه و تداوم این مشاغل ایجاد شده تاکید کرد و گفت: در حوزه برندسازی، بسته‌بندی و بازاریابی محصولات تولیدی در این بخش باید برنامه‌ریزی بیشتر انجام شود تا از طریق سامانه بازارگاه امکان فروش محصولات تولیدی این مشاغل فراهم شود.

۱۱میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی به حوزه کشاورزی تخصیص یافت

مدیر تسهیلات و امور سرمایه‌گذاری جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تسهیلات مشاغل خانگی و خُرد در حوزه کشاورزی در ۵۷ رشته پرداخت می‌شود، گفت: امسال ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی به حوزه کشاوزی استان تخصیص یافته و پارسال ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در این حوزه در استان جذب شده است.

غلامرضا نعمتی به معرفی ۲۹۷ نفر برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی و خرد در سالجاری در حوزه کشاورزی به بانک‌های عامل اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۱۱۰ نفر موفق به دریافت تسهیلات شدند و چهار میلیارد تومان تسهیلات این بخش جذب شده است.

به گفته وی، از ابتدای فعالیت طرح مشاغل خانگی تاکنون چهار هزار و ۳۰۰ مجوز برای مشاغل خانگی در حوزه کشاورزی صادر شده است و سهمیه امسال ۳۰۰ نفر است.

وی با تاکید بر اینکه چهار رشته مشاغل خانگی در حوزه دام، طیور، زنبورعسل و طرح‌های شیلاتی باید در روستاها ایجاد شود، گفت: مابقی ۵۳ رشته مشاغل خانگی در حوزه کشاورزی به شرط داشتن محل مورد نیاز برای اجرای طرح قابلیت اجرا در شهرها و روستاها را دارد.

نعمتی افزود:هم‌اکنون رشته‌های تولیدات گیاهی و دامی بیشترین میزان مجوز و فعالیت در شهرستان‌های کوهرنگ، اردل، خانمیرزا و لردگان و صنایع تبدیلی و غذایی و تولیدات گیاهی و شیلات نیز در شهرستان‌های بروجن، شهرکرد، فارسان، بن، سامان و کیار صادر شده است.

وی گفت: تسهیلات مشاغل خانگی و خرد امسال تا سقف ۴۰ میلیون تومان است و برای دریافت تسهیلات یک نفر ضامن مورد نیاز است و وثیقه  دیگر برای دریافت تسهیلات نیاز نیست.

قرارگاه امنیت غذایی چهارمحال و بختیاری

مدیرتسهیلات و امور سرمایه‌گذاری جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به مشکلات موجود در حوزه مشاغل خانگی در بخش کشاورزی از جمله نبود بازارچه فروش، بازاریابی، وجود واسطه‌ها، اخذ گواهی اظهار قبل از صدور مجوز فعالیت و انعقاد قرارداد با مسوول فنی افزود: رفع مشکلات بخش اشتغال خانگی در حوزه مشاغل خانگی یک راهکار برای تداوم و توسعه این مشاغل است.

وی افزود: نبود مکان خاص برای احداث بازارچه فروش محصولات کشاورزی و یا بازاریابی برای این تولیدات در مناطق مختلف استان وجود ندارد و باید براساس دستورالعمل جدید، شهرداری‌ها مکانی را در قالب بازارچه و میادین فروش محلی برای عرصه محصولات مشاغل خانگی در نظر بگیرند تا فعالیت واسطه‌ها و دلالان از این محصولات کمتر شود.

نعمتی به حذف رشته بسته‌بندی برخی محصولات تولیدی از جمله عسل و زغفران از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: براساس برنامه ریزی بسته‌بندی این محصولات باید به صورت متمرکز در استان‌هایی که تولیدکننده عمده هستند، انجام شود که این امر در سایر مناطق که تولید کمتر دارند با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: اخذ گواهی اظهار قبل از صدور مجوز فعالیت برای رشته‌های بسته بندی موادغذایی و انعقاد قرارداد با مسوول فنی یکی از مشکلات این مشاغل خانگی در بخش کشاورزی است که در این حوزه برای رشته‌هایی که نیاز به جایگاه بهداشتی و ساختمان قابل شست و شو و ضدعفونی دارند، باید گواهی اظهار و تعهد محضری برای مسوول فنی بدهند که این امر هزینه زیادی به افراد تحمیل می‌کند و برخی مشاغل را به دلیل به صرفه نبودن از چرخه فعالیت خارج می‌کند.

به گفته وی، در این طرح ماهانه باید ۳ میلیون تومان به مسوول فنی پرداخت شود که با توجه به پایین بودن درآمد مشاغل خانگی امکان پرداخت این میزان وجود ندارد و توجیه‌پذیری فعالیت کاهش پیدا می‌کند.

چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.