شما اینجا هستید
اقتصادی » نبض بازار آهن چهارمحال و بختیاری در دست دلالان

نبض بازار آهن چهارمحال و بختیاری در دست دلالان ،با افزایش نرخ ارز قیمت آهن نیز با یک جهش بین ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافت. بی‌ثباتی در بازار این کالا زمینه ورود سودجویان و احتکار آن را فراهم کرد.به گزارش خبرگزاری چهارمحال آنلاین ، آهن از آن دست کالاهایی بود که تا صددرصد افزایش قیمت داشت که بازاز پرتلاطم آن سبب ورود دلالان به این بازار شد.ماجرای احتکار آهن برای نخستین‌بار در یکی از کانال‌های تلگرامی با مخاطب بالا منتشر شد که در آن گفته شده بود که کارخانه صبا فولاد زاگرس مقادیر زیادی آهن را احتکار کرده است. همچنین مطلبی تحت عنوان شنیده شده است در این کانال منتشر شد که بزودی اتحادیه آهن‌فروشان شهرکرد خرید میلگرد را تحریم می‌کنند.
موضوع را از رئیس اتحادیه آهن‌فروشان و صنعت و معدن استان پیگیری کردیم.
مشتری منتظر ارزان شدن کالا است کارخانه هم ارزان نمی‌فروشد
محمد میرزاخانی، رئیس اتحادیه آهن‌فروشان چهارمحال و بختیاری درباره وضعیت بازار می‌گوید: به علت قیمت بالا اصلا خریداری وجود ندارد. بازار راکد است و خرید و فروشی انجام نمی‌شود.
وی افزود: مشتری منتظر ارزان شدن کالاست کارخانه هم ارزان نمی‌فروشد. مگر مواد اولیه آن از خارج از کشور وارد می‌شود که بسته به قیمت دلار بالا می‌رود.
رئیس اتحادیه آهن‌فروشان چهارمحال و بختیاری در پاسخ به احتکار آهن در استان بیان کرد: بگویند کجا احتکار شده؟
دلالان به امید افزایش قیمت بیشتر اقدام به خرید آهن کردند
محمدکاظم منزوی، معاون صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری درباره وضعیت بازار آهن می‌گوید: سال گذشته دولت در اقدامی صادرات شمش آهن را آزاد کرد که صادرات با یک جهش مواجه شد و به طبع بازار با کمبود مواد اولیه مواجه شد.
وی با اشاره به افزایش قیمت ۶۰ تا ۶۵ درصدی آهن در بازار افزود: با افزایش نوسانات بازار ارز قیمت آهن افزایش یافت و در نتیجه صادرات نیز توجیه پیدا کرد. در این مقطع زمانی بیشترین فروش آهن را داشتیم.
معاون صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری بیان کرد: دلالان به امید افزایش قیمت بیشتر اقدام به خرید آهن و احتکار آن کردند که نقدینگی بالایی به سمت بازار آهن آمد که تقاضای کاذب برای خرید آهن به وجد آمد که دیگر شمشی در بازار نبود.
منزوی خاطرنشان کرد: با وضعیت به وجود آمده طبق نظر دولت شمش میلگرد در صورتی صادر می‌شود که در بازار مازاد باشد و این در شرایطی است که صادرات از توجیه بالایی برخوردار است.
کارخانه صبا فولاد زاگرس کل انبار را با تصمیم جمعی به فروش رساند
وی تصریح کرد: از طرف دیگر با هجوم دلالان به بازار آهن اکنون مقدار زیادی آهن در انبارها ذخیره شده است. کارخانه‌داران همیشه ۲۰ درصد از میلگرد را در کارخانه ذخیره می‌کنند تا در مواقع لزوم آن را وارد بازار کنند اما دلالان خواهان خرید همه آهن هستند در نتیجه در فضای مجازی شایعه‌پراکنی می‌کنند.
معاون صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به نوسان قیمت آهن در بازار گفت: آنچه که در بازار طلا اتفاق افتاده برای آهن نیز اتفاق افتاده و در این شرایط واحد صنعتی هدف قرار می‌گیرد.
منزوی ادامه داد: کارخانه صبا فولاد زاگرس نه تنها آهنی احتکار نکرده بلکه در همین مدت کوتاه برای ایجاد ثبات در بازار کل انبار را با تصمیم جمعی به فروش رساند.
وی بیان کرد: از ۲۰ روز گذشته شاهد کاهش قیمت در بازار هستیم که کارخانه مشکلی ندارد تنها مشکل عرضه در بازار است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!