نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری برای دومین فصل پیاپی کاهش یافت ،جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری برای دومین فصل متوالی، تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همچنین بهار ۱۴۰۱، کاهش یافت و به هشت درصد رسیده است.

،بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر استان چهارمحال و بختیاری در تابستان ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که این شاخص در مقایسه با بهار امسال نیز که ۱۰.۶ درصد بود، معادل ۲.۶ درصد کاهش یافته است.

کاهش نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری برای دومین فصل پیاپی

معاون آمار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: کاهش نرخ بیکاری برای دومین فصل متوالی در سالجاری و در دولت سیزدهم اتفاق می‌افتد و علاوه بر کاهش هشت درصدی نرخ بیکاری در تابستان امسال، نرخ بیکاری ۱۰.۶ درصدی بهار امسال نیز، ۲.۸ درصد کمتر از نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر استان در بهار سال ۱۴۰۰ است که برابر با ۱۳.۴ درصد اعلام شده بود.

قهرمان روغنی در گفت و گو با ایرنا افزود: شرایط اقتصادی جامعه و اقدامات دولت سیزدهم موجب شده، نسبت اشتغال امسال با ۲.۲ درصد افزایش نسبت به فصل مشابه سال قبل از ۳۶.۶ به ۳۸.۸ درصد در چهارمحال و بختیاری برسد.

وی افزود: در حال حاضر خلاصه نتایج طرح آمارگیری نیروی‌ کار منتشر شده است که شامل نرخ بیکاری، نسبت اشتغال و نرخ مشارکت اقتصادی است و سایر شاخص‌ها نظیر میزان اشتغال دایم، نسبت افرادی که بیش از ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند، نرخ بیکاری شهری و روستایی و نرخ بیکار زنان و مردان به تفکیک در آینده منتشر خواهد شد.

نرخ بیکاری نسبت ” تعداد افراد بیکار در یک رده سنی مشخص” به ” کل افراد آماده به کار در آن رده سنی” است.

روغنی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز افزایش داشته است و در تابستان ۱۴۰۱ به میزان ۴۲.۱ درصد از جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر استان از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند و در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

وی تاکید کرد: نرخ مشارکت اقتصادی از تقسیم جمعیت فعال(شاغل و بیکار) به جمعیت در سنین کار به دست می‌آید بنابراین افزایش نرخ مشارکت اقتصادی چهارمحال و بختیاری بازتاب حضور بیشتر افراد در سنین کار به سوی بازار کار است و بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل نیز ۰.۳ درصد افزایش یافته است.

روغنی تاکید کرد: نگاهی به جدیدترین آمار نرخ بیکاری در کشور نشان می‌دهد که چهارمحال و بختیاری در تابستان امسال یکی از استان‌هایی است که این شاخص اقتصادی در آن کاهش یافته است.

کاهش نرخ بیکاری لزوما به معنی افزایش فرصت‌های شغلی نیست

معاون آمار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: کاهش نرخ بیکاری لزوما به معنی افزایش فرصت‌های شغلی نیست ولی تابستان امسال شاهد افزایش تمایل کارگران فصلی برای کار در باغ‌های شهرستان سامان بودیم که سال‌های پیش این نیروی کار، بیشتر خارج از استان تامین می‌شد.

روغنی افزود: افزایش مشارکت اقتصادی نیز به معنی افزایش فرصت‌های شغلی نیست و در همه موارد موجب افزایش تولید ناخالص ملی نیز نمی‌شود و افزایش مشارکت می‌تواند ناشی از افزایش تورم و اجبار برخی از افراد برای کارکردن باشد که این افراد برای امرار معاش به طور معمول در فرصت‌های شغلی از قبل موجود مشارکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: میزان اشتغال دائم، نسبت افرادی که بیش از ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند، نرخ بیکاری شهری و روستایی، و نرخ بیکاری زنان و مردان به تفکیک و گزارشات تفصیلی این آمار در هر یک از بخش‌های خدماتی، صنعتی و کشاورزی هنوز منتشر نشده است و پس از دریافت آن می‌توان به‌طور کامل و قطعی درباره این شاخص‌ها اظهارنظر کرد.

روغنی افزود: با این وجود بی‌شک یکی از عواملی که موجب کاهش چهار درصدی نرخ بیکاری استان شده است، تسهیلات تبصره ۱۸ است و که موجب رونق برخی از بخش‌های اقتصادی از جمله کشاورزی به ویژه در زمینه کشت گلخانه‌ای شده است ضمن آن از محل احداث سازه‌های گلخانه‌ها نیز فرصت‌های شغلی جدیدی به وجود آمده است.

وی خاطر نشان کرد: نباید از تاثیر کاهش محدودیت‌های کرونایی و به دنبال آن رونق گرفتن مشاغل خدماتی به ویژه در بخش گردشگری و صنعتی در چهارمحال و بختیاری غافل شد، که این عامل نیز در کاهش چهار درصدی بیکاری بی‌تاثیر نبوده است.

این کارشناس حوزه اقتصادی تصریح کرد: با کاهش محسوس نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری، فاصله میان نرخ بیکاری این استان و کشور به کمترین میزان خود در سال‌های اخیر رسیده است.

اعتبارات تبصره ۱۸ با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تأکید بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی، اختصاص داده می شود.

چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.