شما اینجا هستید
اجتماعی » وجود سالیانه بیش از یک میلیون متقاضی کار در کشور

وجود سالیانه بیش از یک میلیون متقاضی کار در کشور

معاون وزیر صمت با اشاره به ورود سالیانه یک میلیون متقاضی شغل به صورت سالیانه در کشور گفت: ایران نیازمند تحول اساسی در اقتصاد دانش‌بنیان است. به گزارش خبرگزاری چهارمحال آنلاین ، برات قبادیان ظهر امروز در آیین رونمایی طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه نگاه این طرح به بخش خصوصی است اظهار داشت: هدف از اجرای طرح تاپ ورود دانشگاهیان به بخش صنعت است. وی با بیان لزوم رقابت بنگاه‌های اقتصادی در شرایط فعلی دنیا برای ادامه حیات افزود: کالای تولید شده باید دارای کیفیت بالا و قیمت تمام شده پایین‌تر باشد. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صمت با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۰ درصد از تولید ناخالص ملی به دلیل پایین بودن کیفیت و ضایعات هدر می‌رود، اضافه کرد: اگر محصولات با توجه به استاندارد جهانی تولید شود همیشه با تقاضای بالا عرضه می‌شود. قبادیان رکود و بیکاری را دو معضل در کشور عنوان کرد و ادامه داد: اقتصادی که بر اساس مطالعه، برنامه‌ریزی و تخصص شکل نگرفته باشد در مقطعی دچار مشکل می‌شود. وی با بیان اینکه طبق اطلاعات مرکز آمار کشور سالیانه بیش از یک میلیون متقاضی کار در کشور وجود دارد، گفت: بیش از ۷۶ درصد از این مقدار افرادی هستند که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صمت با اشاره به اینکه ایران از لحاظ منابع انسانی جوان دانشگاهی در رتبه‌های اول دنیا قرار دارد، افزود: بر اساس آمار سال ۲۰۱۸ ایران در رتبه سوم تربیت نیروی مهندس در دنیا قرار دارد.
قبادیان با بیان آمار بالای وجود دانشجو در کشور اضافه کرد: به دلیل نبود برنامه‌ریزی مناسب تعداد بالای دانشجویان که برای هر کشور پیشرفته به عنوان نعمت محسوب می‌شود در کشور ما به معضل تبدیل شده است.
وی با اشاره به اینکه اجرای طرح تاپ با دانش‌بینان کردن بنگاه‌های اقتصادی، افزایش کیفیت جهانی محصولات تولیدی را به همراه دارد، ادامه داد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو در کشور در مقاطع ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند که با وارد شدن این قشر به صنعت و تکمیل پایان‌نامه‌ها با موضوع معضلات تولید می‌توان علاوه بر اشتغال دانشجویان، افزایش تولید با کیفیت را شاهد بود.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صمت با بیان اینکه انقلاب چهارم صنعتی دنیا همراه با تلفیق تکنولوژی است، گفت: کشور‌های ثروتمند اقتصادی بر پایه دانش و ایده دارند.
قبادیان با اشاره به اینکه در نسل سوم و چهارم دانشگاه‌ها باید دانش، عمل، پژوهش و مسئولیت‌پذیری لحاظ شده باشد، افزود: در حال حاضر در کشور دانشگاه در قبال جامعه مسئول نیست و صنعت نیز به دانشگاه اعتماد ندارد.
وی با اشاره به جایگاه پایین کشور در زمینه R&D در دنیا اضافه کرد: ایران نیازمند تحول اساسی در اقتصاد دانش‌بنیان است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!