شما اینجا هستید
اجتماعی » ورود پلیس به خروج غیرقانونی گندم از چهارمحال و بختیاری

ورود پلیس به خروج غیرقانونی گندم از چهارمحال و بختیاری

ورود پلیس به خروج غیرقانونی گندم از چهارمحال و بختیاری ،رئیس پلیس آگاهی چهارمحال و بختیاری گفت: پلیس با همه نیروها و تجهیزات درخصوص مقابله و مبارزه با قاچاق کالاهای اساسی مخصوصا گندم ورود کرده و دارای برنامه اساسی در این خصوص است.

به گزارش چهارمحال آنلاین ، با آغاز فصل برداشت گندم، چهارمحال و بختیاری با معضلی به نام خروج گندم توسط دلالان از استان مواجه شده است.

اگرچه رئیس‌پلیس آگاهی چهارمحال و بختیاری از اشرافیت کامل نیروی انتظامی در جاده‌های استان و تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از خروج گندم خبر می‌دهد اما از سوی دیگر به گفته مدیر تعاون روستایی تاکنون بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ تن گندم از استان خارج و به استان‌های همجوار منتقل شده است.

به هر حال شاید کشاورز نیز به نوعی حق دارد اگر بخواهد محصولی که ماه‌ها برای عمل آمدن آن تلاش کرده است را به قیمت زیاد و البته نقدا به فروش برساند و خرده‌ای به آن‌ها نمی‌توان گرفت ولی این وظیفه نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری است تا با متخلفان در محورهای مواصلاتی استان که اقدام به انتقال بدون مجوز و بارنامه غلات به ویژه گندم به خارج از استان می‌کنند، برخورد کند.

همچنین دیگر دستگاه‌ها از جمله شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری نیز باید در امر خرید تضمینی گندم از کشاورزان اهتمام بیشتری داشته باشد، اگر روند خروج گندم از استان ادامه داشته باشد چه بسا ممکن است در نیمه دوم سال برای تامین گندم با مشکل مواجه شویم.

گروه اقتصادی خبرگزاری فارس شهرکرد در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته که در زیر می‌خوانید.
خرید با نرخ بالاتر و پرداخت نقدی، دو عامل خروج گندم از استان افشین حیدری در خصوص خروج گندم تولیدی از چهارمحال و بختیاری توسط دلالان، گفت: کشاورزان به دلیل اینکه دلالان گندم را به قیمت بالاتر از قیمت مصوب دولت خریداری و هزینه آن را نقدا پرداخت می‌کنند مایل هستند گندم را به دلالان بفروشند.

مدیر تعاون روستایی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: بخشی از گندم خریداری شده توسط دلالان به کارخانجات و انبارهای خارج از استان منتقل و بخشی نیز در انبارهای داخل استان نگهداری می‌شود.

کاهش ۳۷ درصدی خرید گندم در چهارمحال و بختیاری
کیقباد قنبری نیز در ستاد تنظیم بازار چهارمحال و بختیاری، با تاکید بر اینکه از یکم تیرماه امسال خرید تضمینی گندم با قیمت ۱۷۰۰ تومان و جو با قیمت ۲۰۵۰ تومان آغاز شده است، گفت: امسال نسبت به سال گذشته در همین مدت ۳۷ درصد کاهش خرید گندم را شاهد هستیم.

خروج غیرقانونی بیش از ۲۰۰۰ تن گندم از استان
همچنین افشین حیدری در ستاد تنظیم بازار چهارمحال و بختیاری که در تاریخ بیست و پنجم تیرماه در استانداری استان برگزار شد با ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت گندم در این استان، گفت:‌ در جلسات قبل این ستاد مقرر شد از خروج گندم از استان جلوگیری شود.

مدیر تعاون روستایی چهارمحال و بختیاری افزود: با توجه به اینکه قرار شد گندمی از استان خارج نشود اما از دو شهرستان لردگان و بروجن ۲ هزار و ۵۰۰ تن گندم به استان‌های هم‌جوار منتقل شده است.

وی با اشاره به اینکه این خروج گندم از چهارمحال و بختیاری توسط دلالان صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: امسال خرید گندم از کشاورزان یک‌پنجم کاهش داشته است.

محورهای مواصلاتی استان تحت اشرافیت نیروی انتظامی است
یزدان حق‌پرست امروز در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به شرایط کنونی پلیس با همه نیروها و تجهیزات درخصوص مقابله و مبارزه با قاچاق کالاهای اساسی مخصوصا گندم ورود کرده و دارای برنامه اساسی در این خصوص است.

رئیس پلیس آگاهی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه محورهای مواصلاتی استان تحت اشرافیت و کنترل نیروی انتظامی است و پلیس با توجه به برنامه‌های اندیشیده شده سعی در مقابله و جلوگیری از قاچاق کالا ازجمله گندم دارد، افزود: خروج هرگونه غله مشخصا گندم باید با مجوز شرکت غله و خدمات بازرگانی بوده و محموله دارای بارنامه باشد.

وی با بیان اینکه اگر خروج غلات مجوزهای لازم را نداشته باشد پلیس از خروج آن به خارج از چهارمحال و بختیاری جلوگیری می‌کند، ادامه داد: به مردم و به‌ویژه کشاورزان توصیه می‌شود که در دام دلالان که بعضا با قیمت‌های گزاف اقدام به خرید کالاهای اساسی و مایحتاج مردم می‌کنند، گرفتار نشوند.

حق‌پرست با تاکید بر اینکه قطعا آسیب فروش اقلام مصرفی ازجمله گندم به دلالان بعد از یک پروسه زمانی به خود مردم بازمی‌گردد، عنوان کرد: کشاورزان محصولات خود از جمله گندم را تحویل سیلوهای چهارمحال و بختیاری دهند تا به دام افراد سودجو گرفتار نشوند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!