چهارمحال و بختیاری مبتلا به دیابت ،رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: حدود ۲۲ هزار نفر از مردم چهارمحال و بختیاری معادل ۲.۳ درصد جمعیت این استان مبتلا به دیابت هستند.

مجید شیرانی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار چهارمحال آنلاین با اشاره به آغاز هفته دیابت همزمان با ۲۴ آبان افزود: امروز به عنوان نخستین روز از هفته دیابت با عنوان نقش خودمدیریتی در کنترل بیماری یابت نامگذاری شده و این مهم با توجه به شیوع ویروس کرونا و در خطر بودن بیماران دیابتی از اهمیت دوچندانی در شرایط کنونی برخوردار شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۵ درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاه نیستند، تصریح کرد: در کشور ما بیش از ۵ و نیم میلیون نفر از افراد بالای ۲۵ سال مبتلا به دیابت هستند که جمعیتی معادل ۱۱ درصد افراد بالای ۲۵ سال را تشکیل می‌دهد که یک چهارم این جمعیت از بیماری خود آگاه نیستند.

شیرانی افزود: «نقش پرستاران در شناسایی و کنترل دیابت»، «صدسالگی انسولین»، «نقش بهورز، مراقب سلامت و سفیران سلامت در آموزش، پیشگیری و کنترل دیابت» و «نقش تکنولوژی در خودمراقبتی و کنترل دیابت» و «نقش تغذیه سالم و فعالیت بدنی در پیشگیری و کنترل دیابت» از دیگر عناوین روزهای هفته دیابت است.

چهارمحال و بختیاری مبتلا به دیابت

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، سبک زندگی ناسالم را از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری دیابت دانست و گفت: مصرف بی‌رویه شکر و شیرینی و نداشتن تحرک بدنی از دیگر دیابل ابتلا به دیابت است از همین رو انتخاب سبک زندگی مناسب، رژیم غذایی درست، خواب کافی، کنترل و مدیریت تنش و استرس‌های روزمره می‌تواند در کاهش ابتلا به دیابت موثر باشد.

شیرانی خاطرنشان کرد: با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، ایران متعهد شده تا مسیر صعودی شیوع دیابت را تا سال ۱۴۰۴ متوقف کند از همین رو ترویج برنامه‌های آگاهی‌بخشی نقش مهمی در این حوزه ایفا می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.