شما اینجا هستید
اجتماعی » کمبود معلم با به کارگیری معلمان جوان حق التدریس رفع شود

کمبود معلم با به کارگیری معلمان جوان حق التدریس رفع شود ،استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به کمبود معلم در استان و نرخ بالای بیکاری در بین جوانان گفت: برای رفع مشکل کمبود معلم در استان از نیروی جوان و تحصیلکرده و با انگیزه به صورت حق التدریس استفاده شود.اقبال عباسی یکشنبه شب در جلسه شورای آموزش و پرورش استان با انتقاد از این پیشنهاد که از نیروی بازنشسته به صورت حق التدریس برای رفع مشکل کمبود معلم استفاده شود افزود: مسوولان آموزش و پرورش استان بکارگیری نیروی جوان به صورت حق التدریس را با وزارتخانه مکاتبه کنند تا تصمیمات صحیح دراین زمینه گرفته شود.
وی با تاکید بر اینکه استفاده از جوانان در تامین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش یک مسیر مطلوب است، تاکید کرد: به منظور تامین نیرو با خرید خدمت، برون سپاری و اخذ مجوز، اصلاح موضوع پذیرش بازنشستگان به جای جوانان کمبود نیروی انسانی خود را جبران کند.
عباسی افزود: همه ساله تعدادی از معلمان خواستار نقل و انتقال به استان های دیگر و یا داخل استان هستند که نباید اجازه نقل و انتقال فرهنگیان از این پس داده شود و به افرادی که در گذشته این انتقال ها انجام شده فراخوان داده شود تا سر کار خود بازگردند.
وی از مسوولان آموزش و پرورش خواست تا کارکنان خود را نیز که به صورت مامور به ادارت دیگر منتقل شده اند را به کارگیری کند تا کمبود معلم در استان رفع شود.
عباسی با بیان اینکه نباید به سیاستهای کلان دولتهای مختلف ایراد گرفت ، گفت: تمام این سیاستها قابل احترام هستند و با ید اجرایی شوند.
استان چهارمحال وبختیاری با کمبود یکهزار و ۱۳۴ معلم مواجه است.
مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری با اشاره به فعالیت ۱۴ هزار و ۶۵۰ فرهنگی در سال تحصیلی گذشته از کمبود یکهزار و ۱۳۴ معلم در سال تحصیلی ۹۷ – ۹۸ خبر داد.
بهروز امیدی عصر روز یکشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان افزود: در سال ۹۲ بیش از ۱۶ هزار و ۳۷۷ معلم در قالب نیروهای نیروهای رسمی، پیمانی و دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان در استان مشغول فعالیت بودند که این تعداد در سال تحصیلی گذشته بیش از ۲ هزار معلم کاهش داشت.
وی به بازنشستگی بیش از یکهزار و ۱۵۰ معلم در سال تحصیلی جدید اشاره کرد و گفت: در سالهای گذشته بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ فرهنگی بازنشسته می شدند که افزایش تعداد بازنشستگان در سال تحصیلی جدید یکی از دلایل کمبود معلم در سال تحصیلی جدید است.
به گفته وی، افزایش ۱۰ هزار و ۵۰۰ دانش آموز و استقرار پایه ۱۲ و افزایش تعداد ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلاس درس تامین نیروی انسانی را با چالش مواجه کرده است.
وی اظهار کرد: بیشترین کمبود نیروی انسانی در استان در مقطع متوسطه و مراکز فنی و حرفه ای است.
امیدی به اجرای طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی از اواخر خرداد ماه در ۱۲ پایگاه ثابت و آغاز ثبت نام مدارس متوسطه اول و دوم از اول تیرماه اشاره کرد وگفت: در طرح سنجش ۱۹ هزار دانش آموز پایه اول و پیش دبستانی در شاخص های سلامت مورد ارزیابی قرار می گیرند.
وی به برگزاری مسابقات هنرهای تجسمی هنرستانهای سراسر کشور از ۷ تا ۱۰ مردادماه نیز اشاره کرد.
معاون پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری نیز با اشاره به کمبود معلم در سال تحصیلی آینده افزود:نداشتن مجوز و کاهش استخدام نیروی جدید و بازنشستگی معلمان از مهمترین دلایل کاهش نیرو های فرهنگی استان است.
شهباز اسماعیلی افزود: افزایش تعداد دانش آموزان و استقرار پایه ۱۲ در سال تحصیلی جدید باعث کمبود نیروی معلم در استان می شود.
به گفته وی، براساس پیش بینی در سال تحصیلی جدید بیش از ۱۶۰ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در استان مشغول تحصیل می شوند که براساس برنامه ریزی با جذب نیروی حق التدریس از بین نیروهای بازنشسته و برون سپاری دوره های آموزش و همچنین بکارگیری از نیروهای مراکز فنی و حرفه ای برای هنرستان ها، کمبود معلم دراستان و ادغام کلاس های درس با تعداد دانش آموزان کم و جذب سرباز معلم تا حدودی رفع می شود.
اسماعیلی افزود: در سال تحصیلی جدید ۷ هزار و ۶۰۳ کلاس درس در استان فعال می شود که جذب ۱۴۰ دانشجو معلم، ۵۶ نفر بر اساس ماده ۲۸ و ۶۵ سرباز معلم و ۱۹۰ نفر در آزمون استخدامی جدید بخشی از کمبود معلم را رفع می کند.
وی به اجرای طرح نقل و انتقالات فرهنگیان اشاره کرد و گفت: سال گذشته به ۶۲ درصد نقل و انتقالات فرهنگیان پاسخ داده شد.
به گفته وی، سال گذشته ۲ هزار و ۲۵۱ متقاضی نقل و انتقال در استان بودند که از این تعداد یکهزار و ۴۱۰ معلم به خارج از استان و داخل استان منتقل شدند.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری نیز به برگزاری مسابقات قهرمانی ورزش دانش آموزان کشور از ۱۶ مردادماه تا ۶ شهریور ماه اشاره کرد و گفت: در این دوره از مسابقات ۳ هزار نفر در قالب دانش اموزان ، داوران، عوامل اجرایی ، سرمربیان حضوردارند.
خدایار قاسم پور افزود: این دوره از مسابقات در سه رشته دو و میدانی، شنا و ژیمناستیک در سه مقطع مختلف تحصیلی دختران و پسران در شهرکرد برگزار می شود.
وی گفت: این دوره از مسابقات بیست و نهمین دوره از مسابقات ورزش دانش آموزان دختر و سی و پنجمین دوره مسابقات ورزش دانش آموزی پسر سراسر کشور است.
وی گفت: در ۲ سال گذشته نیز استان میزبان مسابقات قهرمانی در رشته های شنا، دو و میدانی، بازی های بومی و محلی و وزنه برداری بوده است.
هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ فضای آموزشی در استان چهارمحال وبختیاری فعال است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!