شما اینجا هستید
اجتماعی » گرایش جوانان به ورزش پهلوانی

گرایش جوانان به ورزش پهلوانی ،اگر چه ورزش های کلاسیک و مدرن مانند فوتبال ، بسکتبال، وزنه برداری ، پرورش اندام و کوهپیمایی همواره مورد استقبال جوانان بوده است، اما این روزها گرایش به ورزش سنتی پهلوانی و زورخانه ای در چهارمحال و بختیاری نیز مشهود است.توسعه اماکن ورزشی و زورخانه ها در چند سال اخیر در چهارمحال و بختیاری نشان می دهد این ورزش نیز با استقبال روبرو شده است.در گذشته، تنها زورخانه پوریا ولی در شهرکرد فعال بود که بیشتر ورزشکاران این زورخانه را پهلوانان میانسال تشکیل می دادند و در بروجن نیز یک زورخانه با همین سبک و سیاق فعال بود.
این در حالی است که در یک دهه اخیر گرایش جوانان به ورزش باستانی روز به روز بیشتر شده است به گونه ای که در یک دوره حدود ۶ ورزشکار زورخانه ای این استان به تیم ملی دعوت شدند و دو نفر نیز موفق به کسب مدال آسیایی این رشته ورزشی شدند.
سابقه رشته ورزشی زورخانه ای نشان می دهد که این رشته ورزشی از همان ابتدا به دنبال تقویت روحیه پهلوانی و رادمردی در بین ورزشکاران بوده است.
عنصر العمالی در کتاب خویش ویژگی های جوانمردی را اول ˈ خرد ˈ ، دوم ˈ راستی ˈ و سوم ˈ مردمی ˈ بر می شمارد و آنها را از نشانه های رادمنشی و جوانمردی و عیاری می داند.
در کتاب ˈمینوی خرد ˈ برای جوانمردی سه اصل خرد، درستی و رادی به عنوان ویژگی بارز یاد شده است و در بیشتر زورخانه های این ردای رادمنشی بر گرده پهلوان اول شهر قرار می گرفت.
ˈعبدالرزاق کاشانیˈ در کتاب فتوت نامه نیز جوانمرد را انسانی آزاده و نیک سرشت می دانست و معتقد بود برای رسیدن به کسوت جوانمرد باید راه های دشواری را طی کرد تا بر دیو نفس فائق و پیروز شد و وظیفه زورخانه ها پرورش جوانمردان و پهلوانان بوده است.
شکل شناسی رشته ورزشی زورخانه ای نشان می دهد که این رشته ورزشی به دنبال روحیه پهلوانی در کنار کار روز مره و زندگی زورانه بوده و اسباب و وسایل ورزشی نیز در آن گواه این ورزش بوده است.
براساس همین رویکرد، رادی و رادمنشی و پهلوانی همواره یک افتخار بوده است و کسی که بازوبند پهلوانی را بر دست خویش می بسته است باید پاسبان ارزش های جامعه باشد.
بسیاری از شرق شناسان از این امر به نیکی یاد می کنند به گونه ای که پرفسور ˈ مانوئل کوربن ˈ محقق دیرینه شناس و مردم شناس برجسته غربی آن را نمادی از زیباترین حرکتهای بشری در طول تاریخ می داند که فقط مختص ایرانیان بود.
وی، در کتاب خود به صراحت یاد می کنند که در ایران مردانی قابل احترام برای برداشتن موانع از پیش پای دیگران هرچه در توان خود داشته را به دیگران بدون هیچ منتی می بخشیدند و کسانی که بازوبند پهلوانی داشتند، دست افراد ناتوان را می گرفتند.
تاریخ این رشته ورزشی نشان می دهد هنگامی که جوانمردان و رادان وارد گود می شدند، مرشد و صاحب زنگ با نواختن صدای زنگ از آنان ˈ رخصت ˈ می طلبید و پهلوانان نیز خطاب به پیر میدان دار گود از او رخصت می خواستند.
این روزها در چهارمحال و بختیاری این رشته ورزشی در برخی از شهرستانها رواج یافته است به گونه ای که اکنون ۲۴تیم در زورخانه های در سطح استان فعالیت می کند.
از سوی دیگر، صفحه های فضای مجازی سرشار از عکس های زورخانه ای یا پهلوانان قدیم استان شده است که رویکرد نوستالوژیای آن نشان از توجه به این رشته ورزشی می باشد.
در برخی از این صفحه ها، عکس ها پهلوانان در دوره های مختلف چسبانده شده است و این عکس ها از سوی مخاطبان مورد اقبال قرار گرفته است.
رئیس هیات پهلوانی و زورخانه ای چهارمحال و بختیاری می گوید: گرایش جوانان نسبت به ورزش زورخانه ای در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است.
امامقلی بلالی در گفت وگو با ایرنا افزود: هم اکنون بیش از ۵۰۰ نفر به رشته ورزشی زورخانه ای می پردازند که در برخی روزها زورخانه پوریای ولی شهرکرد در دو نوبت پر از ورزشکار است و حتی جا برای ورزش کردن نیست.
وی گفت: هم اکنون ۱۴زورخانه در سطح استان فعال است که استان نیازمند ۲۰زورخانه دیگر است تا جوابگوی علاقه مندان به این رشته ایرانی باشد.
بلالی یادآور شد: تعداد ۳۰ مرشد در زورخانه های چهارمحال و بختیاری فعالیت می کنند که تعدادی از این مرشدان در کشور شناخته شده اند.
وی به عضویت ۶ ورزشکار زورخانه ای این استان در تیم ملی ایران اشاره کرد و گفت: هم اکنون برادران خداوردی، دهقانی، صالحی، صفار و قانی در عضویت تیم ملی هستند.
به گفته وی، سال گذشته نیز تیم زورخانه ای چهارمحال و بختیاری موفق به کسب رتبه سوم ایران شد و این نشان از جایگاه اصلی این رشته است.
بلالی سرمایه گذاری در این رشته ورزشی را ضروری دانست و گفت: امید است با همکار سازمان ها و نهادهای مختلف بتوان زورخانه های مورد نیاز استان در هر ۹ شهرستان ایجاد شود.
چهارمحال و بختیاری دارای نزدیک به ۴۰هزار ورزشکار در رشته های مختلف است که حدود ۹۰ ورزشکار این استان در تیم های ملی عضویت دارند.
چهارمحال و بختیاری دارای ۹ شهرستان با بیش از ۹۴۰هزار نفر جمعیت است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری چهارمحال آنلاین | پایگاه خبری تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری

error: Content is protected !!