۱۵۰ هکتار گندمزار مبتلا به بیماری زنگ زرد شد

۱۵۰ هکتار گندمزار مبتلا به بیماری زنگ زرد شد ،معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از شیوع بیماری ‘ زنگ زرد ‘ و آفت ‘ سن گندم ‘ در مزارع استان خبر داد و گفت : تاکنون ۱۵۰ هکتار از گندمزارهای شهرستانهای لردگان ،اردل ، کیار و شهرکرد به این بیماری قارچی مبتلا شده است.

به گزارش روز سه شنبه چهارمحال آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری حمید رضا دانش اظهار داشت: برای مقابله به این بیماری تاکنون ۵۰ هکتار از سطح مزارع گرفتار ، سم پاشی شده است و مقابله با این بیماری در سطوح دیگر نیز در تداوم دارد.

وی ، به سم پاشی به منظور کنترل و مبارزه با گسترش آفت سن گندم و زنگ زرد گندم در ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از ارضی زیرکشت گندم و جو در چند روز گذشته اشاره کرد و افزود: مساحت مزارع گندم و جو زیر کشت استان ۸۳ هزارهکتار است.

دانش گفت: ‘زنگ زردگندم’ بیماری قارچی است که بر برگ نزدیک خوشه می نشیند و اگر کنترل نشود به همه محصول خسارت می زند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: به همت کارشناسان این سازمان و اقدام به موقع کشاورزان در مبارزه با آفات، در دو سال گذشته درصد سن زدگی گندم استان از یک درصد به کمتر از یک دهم درصد رسیده است.

وی افزود: با توجه به افت شدید سفره های زیرزمینی، بذر اصلاح شده زودرس و میان رس در زمان کاشت ، بین کشاورزان با قیمت دولتی توزیع شده است.
سالانه ۱۴۰ هزار هکتار از مزارع چهارمحال و بختیاری به کشت بهاره و پاییزه اختصاص می یابد.


سالانه ۱۴۰ هزار هکتار از مزارع چهارمحال و بختیاری به کشت بهاره و پاییزه اختصاص می یابد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی چهارمحال آنلاین استان چهارمحال و بختیاری | سایت خبری چهارمحال آنلاین به همت جوانان انقلابی استان چهارمحال و بختیاری با هدف ارائه جدید ترین اخبار استان و شهرستان ها راه اندازی شده است.